Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Ciche rozkosze akwarysty

Ciche rozkosze akwarysty

Aleksander Laskowski

Na płycie brzmi wspaniale. Zaokrągla się ponad smyczkami dokładnie tam, gdzie trzeba. Po chwili wpada w dźwięczne sidła śród strun klawesynu. Gdy zostaje sam, drży niespokojnie, jakby stęskniony za uchem słuchacza. To kontralt z przeszłością. Był już Penelopą i Juliuszem Cezarem. Wciąż skrycie marzy o Orfeuszu.

Należy do Marijany Mijanović, która niedawno gościła w Warszawie. Przed koncertem wyostrzałem swój audioapetyt, wsłuchując się w znakomite nagrania tej serbskiej śpiewaczki. Jej występ miał być chwilą spełnienia, zaspokojeniem rozbudzonych przez fonografię pragnień. Mijanović wyszła na estradę warszawskiej Filharmonii. Zagrały dawne instrumenty, a ona wzięła głęboki oddech. Jej usta powoli poszły w ruch. Zadrżałem. Czyżbym stracił słuch? Bo choć jak karp ustami rusza, wokół panuje dźwięczna głusza. Dźwięczna, bo smyczków słychać śpiew…

Po antrakcie pobiegłem do domu, by porównać swoje wrażenia z sali z transmisją radiową. Włączyłem odbiornik i przetarłem uszy ze zdumienia. Zbrojna w mikrofon Marijana brzmiała tak jak na płycie. Poczułem ulgę, a przed oczami ukazała mi się egzotyczna rybka, którą widziałem niedawno w akwarium warszawskiego ZOO. Niestety zapomniałem, jakiego była gatunku.

Koncert:

„Arte dei Suonatori i Marijana Mijanović – kontralt.
30 stycznia, g. 19.30 – Warszawa, Filharmonia Narodowa.
Program: Georg Friedrich Haendel, Antonio Vivaldi”.

Nagrania:

Antonio Vivaldi „Tito Manlio”
Ulivieri/Hallenberg/Mijanović, Accademia Bizantina, dyr. Ottavio
Dantone, Naive 2005

J.F.Handel „Giulio Cesare”
Mijanović/Kożena/ von Otter, Les Musiciens du Louvre, dyr. Marc
Minkowski, Archiv 2003

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 4

(5/2009)
9 lutego 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj