Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Co ugryzło Eurydykę?...

Co ugryzło Eurydykę? „Orfeusz i Eurydyka” Glucka w Teatrze Wielkim

Aleksander Laskowski

Gra wstępna jest dość koszmarna. Oszalała Eurydyka miota się po apartamencie będącym syntezą marzeń o pięknie i dostatku, które bezlitośnie nękają nowowarszawskich nuworyszów. Eurydyka tłucze kieliszek, następnie zaś bije rękami w jego szklane gruzy. Krew szybko uchodzi z ciała, wraz z nią resztki życia. Orkiestra, tusz! Pora na uwerturę.

W następnym odcinku egoista Orfeusz znajduje zwłoki partnerki. Spotkało go nieszczęście, musi więc rozpaczać. Więc rozpacza. Z trudnej sytuacji wybawia go kurier z zaświatów. Radośnie kołysząc biodrami, zjawia się Amor w amorach („Fircyka w zalotach” Orfeusz nie czytał). Mimo pomyślnych prognoz, historia kończy się źle. Bez katharsis. W świecie duchowej pustki nie ma się z czego oczyszczać.

Mityczna Eurydyka umiera od ukąszenia węża. Starając się zapomnieć o spektaklu Trelińskiego, wyruszam na jej poszukiwanie. Pełen nadziei, że uda się ją znaleźć, nim nastąpi na podstępnego gada, który pewnie czai się gdzieś wśród bujnej, wiosennej zieleni. Rozmarzony spaceruję po parku, a w głowie słodko mi szumi muzyka Glucka:

Che faro senza Euridice…

Opera:

Christoph Willibald Gluck Orfeusz i Eurydyka

Adam Szerszeń Orfeusz
Joanna Woś Eurydyka
Barbara Gutaj Amor

Chór, Balet i Orkiestra Opery Narodowej
Łukasz Borowicz dyrygent

Mariusz Treliński reżyseria
Boris Kudlička scenografia

Teatr Wielki-Opera Narodowa, 24 maja 2009 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 20

(21/2009)
1 czerwca 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj