Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Nosicielki szpilek i...

Nosicielki szpilek i prezerwatywa concertante

Aleksander Laskowski

Poniedziałek. Wybrałem się na wydarzenie. W pachnących budowlaną świeżością Arkadach Kubickiego mrowie warszawskiej elegancji, tu i ówdzie przebite podrdzewiałym ćwiekiem. To inteligencja walczy o miejsce dla siebie (stojące, bo siedzące były za drogie).

Elegancja męska wpuściła się w spodnie w rurkę i sweterki w romby. Wdziała oprawki z białego plastiku i oldskulowe borsalina w typie brytyjski mini-tyrol. Nie ma żartów. Oto wytworny kisiel po Mechanicznej pomarańczy Kubricka podany po varshafsku. Klei się do niego elegancja żeńska, na szpilkach lub sztyletach balansując w rytm muzyki, która jeszcze nie zaczęła grać.

Lecz oto i oni. Wychodzą. Na scenę! Kłaniają się. I grają. I nic.

Nuda i dno. Nudne dno i denna nuda. Szum zimowych opon na letnim asfalcie. Czasami pisk. Suszone kwiaty ułożone w wulgarne ikebany. Sadomachiczne figury dźwiękowe. Surogat podniety dla teoretyków miłości. Nudno nudna nuda.

Żeby ją zabić, jeden z muzyków wyciąga prezerwatywę. Nadmuchuje. Do granic. A ona pęka. Trach-tfu. W głośnikach jałowy ejakulat. I cała para buch. Słowo do M. Herberta – „używajmy przedmiotów zgodnie z przeznaczeniem, by muzyka nie była tak zimna.”

Wtorek. W Centrum Olimpijskim gra big band szkoły muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Ze szczerą radością i zaraźliwym entuzjazmem. Świeże hormony dźwięku rozchodzą się w powietrzu w tempie allegro vivace. Ósemki i szesnastki ogonkami oplatają się wokół całych nut, tworząc rytmiczne wianki. I choć za oknami wiatr i deszcz, czuć wiosnę. A nieopodal Wisła i zapach świeżo skoszonej trawy.

Koncerty:

Arkady Kubickiego, Zamek Królewski,
The Matthew Herbert Big Band.
Poniedziałek, 15 czerwca 2009.

Centrum Olimpijskie,
Koncert uczniów Państwowej szkoły muzycznej im. Karola Szymanowskiego.
Wtorek, 16 czerwca 2009.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 23

(24/2009)
22 czerwca 2009

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj