close
 
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Patrząc > WOŁOCH: Manifest szczerego...

WOŁOCH: Manifest szczerego entuzjasty wyobraźni. O „Alicji w Krainie Czarów” Burtona (1)

Artur Wołoch

Manifest szczerego entuzjasty wyobraźni

1. Nie chcemy! Aby w piątkowy wieczór z ekranu atakowały nas roje kwiatów, ptaków, owadów i innej flory czy fauny, a wszystko w diabelskim 3D, tak bliskie, że ręką wystarczyłoby sięgnąć, by dotknąć.
W końcu istnieć nie znaczy postrzegać, a być postrzeganym, jak pisał biskup Berkeley! Koniec oszustw! Koniec iluzji! Albo coś jest i dotknąć się da, albo czegoś nie ma i dotknąć się nie da!
Co więcej! Oganianie się rękami od nieistniejących latających koników powoduje wysypywanie się popcornu i wylewanie coca-coli!
Nie za to płacimy!

2. Domagamy się! Aby Tim Burton zaczął czytać książki! Bo chwała temu, kto odgadnie, ile jest „Alicji” Lewisa Carolla w „Alice” Tima Burtona. Niedowiarkom odpowiadamy: niewiele!
Od kogo powinniśmy domagać się, jeśli nie od Tima Burtona – mistrza absurdu, czarnego humoru, baśniowych fantazmatów, aby zaufał Autorowi, który historię wysnuł, a nie komputerom, które ją obliczyły!
Niech żyje pióro, niech sczeźnie klawiatura!

3. Postulujemy! Aby Tim Burton obejrzał raz jeszcze „Gnijącą pannę młodą”, którą skądinąd sam był nakręcił! Niech rozsmakuje się w postaciach utkanych z gałganów, które śmieszą, wzruszają i żyją siłą emocji najprawdziwszych. Niech przypomni sobie, że świat złożony z tekturowych dekoracji także może być mekką dla wyobraźni.

4. Pragniemy! Aby forma filmu nie przysłaniała jego treści! Aby technologia nie zabijała opowieści! Aby nie zamieniano surrealizmu „Alicji” w mieszczańsko-realistyczną opowieść o dorastaniu do odpowiedzialności.
Czy „Alicja w krainie czarów” to naprawdę opowieść uszyta na miarę kryzysu ekonomicznego, mająca zachęcać młode dziewczyny do studiowania tajników ekonomii, by siłą własnej przedsiębiorczości pchnąć do przodu światową gospodarkę?!
Nie! Choć marzenie to piękne, a postulat „nie bójcie się, idźcie i przedsiębiorczymi bądźcie” zaiste słuszny.

5. Przypominamy!

…i wtem ucichły, wyobraźnia
W cudaczny świat je porywa
Z dziewczynką ze snu, do krainy,
Gdzie niestworzone dziwa,
Z ptakiem i zwierzem w pogawędce,
Pół wierząc w baśń, że prawdziwa…

Lewis Caroll „Alicja w krainie czarów”

Film:

„Alicja w Krainie Czarów” (Alice in Wonderland), wersja: 3D
Reż. Tim Burton
Walt Disney Pictures
Dystr. Forum Film Poland

* Artur Wołoch, szczery entuzjasta wyobraźni, miłośnik Tima Burtona

„Kultura Liberalna” nr 60 (10/2010) z 9 marca 2010 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 60

(9/2010)
9 marca 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj