Zapowiedzi

Eseje składające się na tę książkę łączy przekonanie, że w otaczającym nas świecie zaszły zmiany tak głębokie, że wymaga to postawienia od nowa klasycznych pytań o liberalizm. Redaktorzy tomu – Ralf Fücks i Rainald Manthe – pytają o wolność słowa, wolność i godność jednostki, relację równości i wolności, o rolę państwa, o relację między liberalizmem a ekonomią i tak dalej. Klasyczne pytania zadali jednak w kontekście nowych wydarzeń na scenie politycznej. Interesował ich zwłaszcza wzrost poparcia dla populizmu, geopolityczne i ogólnoludzkie kryzysy w czasach rosnącej polaryzacji. Każde z autorów i autorek udziela odpowiedzi z własnej, niepowtarzalnej perspektywy. Dlatego też książka ta nie stanowi wyświechtanej opowieści koronowanych liberalnych głów, ale jest świeżą oraz inspirującą propozycją.

Fragment przedmowy Karoliny Wigury

Ralf Fücks – niemiecki politolog, założyciel Zentrum Liberale Moderne. Przez 21 lat pełnił funkcję przewodniczącego Fundacji im. Heinricha Bölla. Publikuje w niemieckich i międzynarodowych mediach na temat zrównoważonego rozwoju, strategii politycznych i polityki międzynarodowej.

Rainald Manthe – niemiecki socjolog, autor oraz kierownik programu „Liberal Democracy” w Zentrum Liberale Moderne. Ekspert w zakresie transnarodowych ruchów społecznych i rozwoju współczesnej demokracji.