Zapowiedzi

Kieran Setiya pokazuje nam, że filozofia może być cennym narzędziem w radzeniu sobie z trudnościami towarzyszącymi tzw. kryzysowi wieku średniego, który – jak przekonuje autor – może przyjść nadspodziewanie wcześnie. Setiya z właściwym sobie humorem wnikliwie analizuje poczucie bezsensu i tęsknoty za utraconą młodością i czasem, kiedy wszystkie życiowe drogi były jeszcze możliwe.

Kieran Setiya – filozof, etyk, wykładowca w prestiżowym Massachusetts Institute of Technology. Autor bestsellerów, wyróżniony m.in. w rankingu najlepszych książek The Economist.


Mówi się o tym że istnieją dwie Polski, ale one ze sobą nigdy nie rozmawiają. Trzymacie Państwo w ręku zapis bezprecedensowego starcia dwóch światopoglądów: katolicko-konserwatywnego z liberalno-zsekularyzowanego. Nie jest to jednak tylko zapis konfrontacji, ale także dialogu i szukanie kompromisu. Aborcja, eutanazja, małżeństwa jednopłciowe, populizm, wojna – to tylko kilka przykładów tematyki którą dyskutują w tej książce. Karolina Wigura, Tomasz Terlikowski.
1. Aborcja
2. Eutanazja
3. Małżeństwa jednopłciowe
4. Uczucia religijne
5. Kaczyński
6. Tusk
7. Kościół katolicki
8. Ateizm
9. Uniwersalne zasady
10. Polskość
11. Wojna

Karolina Wigura – historyczka idei, socjolożka i dziennikarka. Członkini zarządu Fundacji Kultura Liberalna. Adiunktka na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała socjologię, filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Monachijskim. Doktorat i habilitację uzyskała na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej pracy zajmuje się filozofią polityczną XX wieku, emocjami w polityce, a także etyką pamięci. W latach 2016-2018 była współdyrektorką Programu Polskiego w St. Antony’s College na Uniwersytecie w Oksfordzie. Wigura była stypendystką wielu międzynarodowych instytucji, m.in. Akademii Roberta Boscha w Berlinie, Wissenschaftskolleg w Berlinie, Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, German Marshall Fund. W 2008 roku otrzymała nagrodę Grand Press za wywiad z Jürgenem Habermasem „Europę ogarnia śmiertelny bezwład”. Opublikowała książki: „Wina narodów: przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki” (Nagroda im. Józefa Tischnera 2012) oraz „Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach” (Nominacja do Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego 2020). Publikuje w The Guardian, The New York Times, Neue Zuercher Zeitung, Gazecie Wyborczej i innych czasopismach.

Tomasz Terlikowski – filozof, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki. W 2021 r. przewodniczył komisji do zbadania sprawy o. Pawła M. w zakonie dominikanów. Był m.in. redaktorem naczelnym portal fronda.pl oraz redaktorem naczelnym i dyrektorem programowym Telewizji Republika. Autor wielu książek, m.in.: „Operacja Franciszek. Sześć medialnych mitów na temat papieża”, „Herezja kardynałów”, „Czego księża nie powiedzą ci o antykoncepcji ? Niewygodna prawda Humanae vitae”, „Masakra piłą mechaniczną w domu Terlikowskich” (wraz z Małgorzatą Terlikowską).


Wiemy, że demokracja ma kłopoty. Ale czy wiemy, czym właściwie jest demokracja? Jan-Werner Müller wyjaśnia, że opiera się ona na trzech filarach: wolności, równości i niepewności. To ostatnie może brzmieć nieatrakcyjnie w czasach kryzysów. Demokracja zawdzięcza jednak niepewności swój dynamiczny i twórczy charakter. A to właśnie jest jedną z jej zasadniczych przewag nad autorytarnymi alternatywami, które chcą uczynić politykę i obywateli całkowicie przewidywalnymi.

Müller przekonuje, że musimy ożywić instytucje pośredniczące mające zasadnicze znaczenie dla sukcesu demokracji: partie polityczne i wolne media. Pokazuje on, w jaki sposób można uzdrowić krytyczną infrastrukturę demokracji, wzmocnić pozycję obywateli, a jednocześnie zachować przestrzeń dla profesjonalistów, takich jak dziennikarze czy sędziowie. Umożliwi to wypracowanie nowej demokratycznej umowy społecznej, a tym samym odwrócenie procesu secesji plutokratów oraz najbiedniejszych ze wspólnego świata politycznego.

Jan-Werner Müller – niemiecki historyk i politolog. Profesor na Wydziale Politycznym Uniwersytetu Princeton w USA. Publikował m.in w „Die Zeit”, „Sueddeutsche Zeitung”, „the London Review of Books”, „Foreign Affairs”, „The Guardian”.


Filozofowie od Spinozy do Bierdiajewa zadawali sobie odwieczne pytania o to, jak być szczęśliwym, jak być dobrym, jak być kochanym i jak żyć w zmiennym świecie, gdzie nieustannie ogarnia nas poczucie straty. John Gray przekonuje, że tego wszystkiego najlepiej nauczą nas koty – zwierzęta, które w największym stopniu zawładnęły naszą wyobraźnią.

John Gray – filozof polityki, wykładowca m.in. Uniwersytetu Oksfordzkiego, emerytowany profesor myśli europejskiej w London School of Economics and Political Science. Autor kilkunastu książek. Po polsku ukazały się m.in.: „Liberalizm”, „Po liberalizmie. Eseje wybrane”, „Al-Kaida i korzenie nowoczesności”, „Dwie twarze liberalizmu”, „Czarna msza. Apokaliptyczna religia i śmierć utopii”.