Kieran Setiya pokazuje nam, że filozofia może być cennym narzędziem w radzeniu sobie z trudnościami towarzyszącymi tzw. kryzysowi wieku średniego, który – jak przekonuje autor – może przyjść nadspodziewanie wcześnie. Setiya z właściwym sobie humorem wnikliwie analizuje poczucie bezsensu i tęsknoty za utraconą młodością i czasem, kiedy wszystkie życiowe drogi były jeszcze możliwe.
Kieran Setiya – filozof, etyk, wykładowca w prestiżowym Massachusetts Institute of Technology. Autor bestsellerów, wyróżniony m.in. w rankingu najlepszych książek The Economist.



Karolina Wigura – historyczka idei, socjolożka i dziennikarka. Członkini zarządu Fundacji Kultura Liberalna. Adiunktka na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała socjologię, filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Monachijskim. Doktorat i habilitację uzyskała na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej pracy zajmuje się filozofią polityczną XX wieku, emocjami w polityce, a także etyką pamięci. W latach 2016-2018 była współdyrektorką Programu Polskiego w St. Antony’s College na Uniwersytecie w Oksfordzie. Wigura była stypendystką wielu międzynarodowych instytucji, m.in. Akademii Roberta Boscha w Berlinie, Wissenschaftskolleg w Berlinie, Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, German Marshall Fund. W 2008 roku otrzymała nagrodę Grand Press za wywiad z Jürgenem Habermasem „Europę ogarnia śmiertelny bezwład”. Opublikowała książki: „Wina narodów: przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki” (Nagroda im. Józefa Tischnera 2012) oraz „Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach” (Nominacja do Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego 2020). Publikuje w The Guardian, The New York Times, Neue Zuercher Zeitung, Gazecie Wyborczej i innych czasopismach.
Tomasz Terlikowski – filozof, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki. W 2021 r. przewodniczył komisji do zbadania sprawy o. Pawła M. w zakonie dominikanów. Był m.in. redaktorem naczelnym portal fronda.pl oraz redaktorem naczelnym i dyrektorem programowym Telewizji Republika. Autor wielu książek, m.in.: „Operacja Franciszek. Sześć medialnych mitów na temat papieża”, „Herezja kardynałów”, „Czego księża nie powiedzą ci o antykoncepcji ? Niewygodna prawda Humanae vitae”, „Masakra piłą mechaniczną w domu Terlikowskich” (wraz z Małgorzatą Terlikowską).
Wiemy, że demokracja ma kłopoty. Ale czy wiemy, czym właściwie jest demokracja? Jan-Werner Müller wyjaśnia, że opiera się ona na trzech filarach: wolności, równości i niepewności. To ostatnie może brzmieć nieatrakcyjnie w czasach kryzysów. Demokracja zawdzięcza jednak niepewności swój dynamiczny i twórczy charakter. A to właśnie jest jedną z jej zasadniczych przewag nad autorytarnymi alternatywami, które chcą uczynić politykę i obywateli całkowicie przewidywalnymi.
Müller przekonuje, że musimy ożywić instytucje pośredniczące mające zasadnicze znaczenie dla sukcesu demokracji: partie polityczne i wolne media. Pokazuje on, w jaki sposób można uzdrowić krytyczną infrastrukturę demokracji, wzmocnić pozycję obywateli, a jednocześnie zachować przestrzeń dla profesjonalistów, takich jak dziennikarze czy sędziowie. Umożliwi to wypracowanie nowej demokratycznej umowy społecznej, a tym samym odwrócenie procesu secesji plutokratów oraz najbiedniejszych ze wspólnego świata politycznego.
Jan-Werner Müller – niemiecki historyk i politolog. Profesor na Wydziale Politycznym Uniwersytetu Princeton w USA. Publikował m.in w „Die Zeit”, „Sueddeutsche Zeitung”, „the London Review of Books”, „Foreign Affairs”, „The Guardian”.
Filozofowie od Spinozy do Bierdiajewa zadawali sobie odwieczne pytania o to, jak być szczęśliwym, jak być dobrym, jak być kochanym i jak żyć w zmiennym świecie, gdzie nieustannie ogarnia nas poczucie straty. John Gray przekonuje, że tego wszystkiego najlepiej nauczą nas koty – zwierzęta, które w największym stopniu zawładnęły naszą wyobraźnią.
John Gray – filozof polityki, wykładowca m.in. Uniwersytetu Oksfordzkiego, emerytowany profesor myśli europejskiej w London School of Economics and Political Science. Autor kilkunastu książek. Po polsku ukazały się m.in.: „Liberalizm”, „Po liberalizmie. Eseje wybrane”, „Al-Kaida i korzenie nowoczesności”, „Dwie twarze liberalizmu”, „Czarna msza. Apokaliptyczna religia i śmierć utopii”.