Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > Siedem wspaniałych, czyli...

Siedem wspaniałych, czyli najpopularniejsze teksty „Kultury Liberalnej” w 2014 roku

Redakcja „Kultury Liberalnej”

Zestawienie najpopularniejszych tekstów opublikowanych na łamach „Kultury Liberalnej” w ciągu minionych 12 miesięcy.

W ciągu minionych 12 miesięcy na stronie „Kultury Liberalnej” opublikowaliśmy niemal tysiąc recenzji, wywiadów, komentarzy i felietonów. Co miesiąc poszerzało się także grono naszych Czytelników – tylko w grudniu strona tygodnika została odwiedzona ponad 160 tys. razy – a teksty biły dotychczasowe rekordy popularności. W ostatnim dniu bieżącego roku przypominamy „wspaniałą siódemkę”, do której zaglądali Państwo najchętniej.

 


 

Styczeń

Co to właściwie jest ten dżender? Mały słownik dla genderowo zdezorientowanych

W reakcji na solidną dawkę emocji nagromadzonych wokół zagadnienia „gender”, które w tym roku na dobre zadomowiło się w polskiej debacie publicznej, Emilia Kaczmarek przygotowała zestawienie związanych z nim teorii i pojęć. Wystarczy spojrzeć, by się przekonać, że minister Kozłowska-Rajewicz, ksiądz Oko czy posłanka Kempa mówią o zupełnie innych „dżenderach” .

 

Luty

Polscy politycy stają się intelektualnymi warzywami

Łukasz Pawłowski i Tomasz Sawczuk w wywiadzie miesiąca pytają Roberta Krasowskiego o to, jak od kuchni wygląda polska demokracja, klasa polityczna i dziennikarstwo. Z odpowiedzi i anegdot snutych przez byłego redaktora naczelnego „Dziennika” wyłania się niepokojąco realistyczna wizja polityki, odarta z wszelkich idealistycznych złudzeń.

 

Marzec

Mesjasz w piekle Luizjany. O serialu „True Detective”

Arcydzieło w świecie gatunku, który pod wpływem masy komercyjnych produkcji poddany jest niebywałej inflacji i procesom jełczenia. Takim mianem serial „True Detective” okrzyknął Zbigniew Mikołejko. To opowieść, która przenosi nas w rzeczywistość współczesnej apokalipsy – luizjańskiego jądra ciemności, w którym następuje „bezpardonowa katastrofa” człowieczeństwa.

 

Kwiecień

Bardzo się staram nie zrzędzić

Wywiad ze znanym rysownikiem i satyrykiem Markiem Raczkowskim przeprowadził Łukasz Pawłowski. Pozornie błaha rozmowa o twórczości artysty oraz spędzaniu wolnego czasu, jest zupełnie poważną rekonstrukcją tego, co Raczkowskiego najbardziej w jego rodakach bawi i drażni.

 

Czerwiec

Broad Peak – na drugim końcu liny

O kontrowersyjnej książce-reportażu Jacka Hugo-Badera „Długi film o miłości” oraz o zdobywaniu Broad Peaka Błażejowi Popławskiemu opowiada Jacek Berbeka. W wywiadzie znany himalaista prezentuje swój punkt widzenia na niesławną wyprawę, w której uczestniczył Hugo-Bader.

 

Wrzesień

Czas wielkiej nudy. Recenzja filmu „Miasto 44”

Recenzja filmu „Miasto 44” autorstwa Łukasza Bertrama i Moniki Helak, wpisująca się w debatę wokół okrągłej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, wywołała wśród czytelników skrajne reakcje. Jedni bronili krytykowanego w tekście filmu i reżysera, inni przyznawali racje autorom, którzy nie ukrywają wielkiego rozczarowania dziełem Komasy.

 

Grudzień

Podróż międzywymiarowa, czyli z biblioteki do kina i z powrotem. Wokół „Interstellar” Christophera Nolana

Najpopularniejszym tekstem 2014 roku okazała się recenzja filmu „Interstellar” autorstwa Jacka Dukaja. Słynny autor fantasy w niebanalny sposób mierzy się z wizją przyszłości Ziemi nakreśloną przez Christophera Nolana, wyruszając z czytelnikiem w kosmiczną podróż na pogranicze świata nauki i popkultury.

 

Opracował: Piotr Szymański

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 312

(52/2014)
31 grudnia 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj