W ciągu minionych 12 miesięcy na stronie „Kultury Liberalnej” opublikowaliśmy niemal tysiąc recenzji, wywiadów, komentarzy i felietonów. Co miesiąc poszerzało się także grono naszych Czytelników – tylko w grudniu strona tygodnika została odwiedzona ponad 160 tys. razy – a teksty biły dotychczasowe rekordy popularności. W ostatnim dniu bieżącego roku przypominamy „wspaniałą siódemkę”, do której zaglądali Państwo najchętniej.
Styczeń
Co to właściwie jest ten dżender? Mały słownik dla genderowo zdezorientowanych
W reakcji na solidną dawkę emocji nagromadzonych wokół zagadnienia „gender”, które w tym roku na dobre zadomowiło się w polskiej debacie publicznej, Emilia Kaczmarek przygotowała zestawienie związanych z nim teorii i pojęć. Wystarczy spojrzeć, by się przekonać, że minister Kozłowska-Rajewicz, ksiądz Oko czy posłanka Kempa mówią o zupełnie innych „dżenderach” .
Luty
Polscy politycy stają się intelektualnymi warzywami
Łukasz Pawłowski i Tomasz Sawczuk w wywiadzie miesiąca pytają Roberta Krasowskiego o to, jak od kuchni wygląda polska demokracja, klasa polityczna i dziennikarstwo. Z odpowiedzi i anegdot snutych przez byłego redaktora naczelnego „Dziennika” wyłania się niepokojąco realistyczna wizja polityki, odarta z wszelkich idealistycznych złudzeń.
Marzec
Mesjasz w piekle Luizjany. O serialu „True Detective”
Arcydzieło w świecie gatunku, który pod wpływem masy komercyjnych produkcji poddany jest niebywałej inflacji i procesom jełczenia. Takim mianem serial „True Detective” okrzyknął Zbigniew Mikołejko. To opowieść, która przenosi nas w rzeczywistość współczesnej apokalipsy – luizjańskiego jądra ciemności, w którym następuje „bezpardonowa katastrofa” człowieczeństwa.
Kwiecień
Bardzo się staram nie zrzędzić
Wywiad ze znanym rysownikiem i satyrykiem Markiem Raczkowskim przeprowadził Łukasz Pawłowski. Pozornie błaha rozmowa o twórczości artysty oraz spędzaniu wolnego czasu, jest zupełnie poważną rekonstrukcją tego, co Raczkowskiego najbardziej w jego rodakach bawi i drażni.
Czerwiec
Broad Peak – na drugim końcu liny
O kontrowersyjnej książce-reportażu Jacka Hugo-Badera „Długi film o miłości” oraz o zdobywaniu Broad Peaka Błażejowi Popławskiemu opowiada Jacek Berbeka. W wywiadzie znany himalaista prezentuje swój punkt widzenia na niesławną wyprawę, w której uczestniczył Hugo-Bader.
Wrzesień
Czas wielkiej nudy. Recenzja filmu „Miasto 44”
Recenzja filmu „Miasto 44” autorstwa Łukasza Bertrama i Moniki Helak, wpisująca się w debatę wokół okrągłej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, wywołała wśród czytelników skrajne reakcje. Jedni bronili krytykowanego w tekście filmu i reżysera, inni przyznawali racje autorom, którzy nie ukrywają wielkiego rozczarowania dziełem Komasy.
Grudzień
Najpopularniejszym tekstem 2014 roku okazała się recenzja filmu „Interstellar” autorstwa Jacka Dukaja. Słynny autor fantasy w niebanalny sposób mierzy się z wizją przyszłości Ziemi nakreśloną przez Christophera Nolana, wyruszając z czytelnikiem w kosmiczną podróż na pogranicze świata nauki i popkultury.
Opracował: Piotr Szymański