Wesprzyj Kulturę Liberalną
Kultura Liberalna istnieje dzięki osobom takim jak Ty. Wesprzyj Kulturę Liberalną
Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > Siedem wspaniałych, czyli...

Siedem wspaniałych, czyli najpopularniejsze teksty „Kultury Liberalnej” w 2014 roku

Redakcja „Kultury Liberalnej”

Zestawienie najpopularniejszych tekstów opublikowanych na łamach „Kultury Liberalnej” w ciągu minionych 12 miesięcy.

W ciągu minionych 12 miesięcy na stronie „Kultury Liberalnej” opublikowaliśmy niemal tysiąc recenzji, wywiadów, komentarzy i felietonów. Co miesiąc poszerzało się także grono naszych Czytelników – tylko w grudniu strona tygodnika została odwiedzona ponad 160 tys. razy – a teksty biły dotychczasowe rekordy popularności. W ostatnim dniu bieżącego roku przypominamy „wspaniałą siódemkę”, do której zaglądali Państwo najchętniej.

 


 

Styczeń

Co to właściwie jest ten dżender? Mały słownik dla genderowo zdezorientowanych

W reakcji na solidną dawkę emocji nagromadzonych wokół zagadnienia „gender”, które w tym roku na dobre zadomowiło się w polskiej debacie publicznej, Emilia Kaczmarek przygotowała zestawienie związanych z nim teorii i pojęć. Wystarczy spojrzeć, by się przekonać, że minister Kozłowska-Rajewicz, ksiądz Oko czy posłanka Kempa mówią o zupełnie innych „dżenderach” .

 

Luty

Polscy politycy stają się intelektualnymi warzywami

Łukasz Pawłowski i Tomasz Sawczuk w wywiadzie miesiąca pytają Roberta Krasowskiego o to, jak od kuchni wygląda polska demokracja, klasa polityczna i dziennikarstwo. Z odpowiedzi i anegdot snutych przez byłego redaktora naczelnego „Dziennika” wyłania się niepokojąco realistyczna wizja polityki, odarta z wszelkich idealistycznych złudzeń.

 

Marzec

Mesjasz w piekle Luizjany. O serialu „True Detective”

Arcydzieło w świecie gatunku, który pod wpływem masy komercyjnych produkcji poddany jest niebywałej inflacji i procesom jełczenia. Takim mianem serial „True Detective” okrzyknął Zbigniew Mikołejko. To opowieść, która przenosi nas w rzeczywistość współczesnej apokalipsy – luizjańskiego jądra ciemności, w którym następuje „bezpardonowa katastrofa” człowieczeństwa.

 

Kwiecień

Bardzo się staram nie zrzędzić

Wywiad ze znanym rysownikiem i satyrykiem Markiem Raczkowskim przeprowadził Łukasz Pawłowski. Pozornie błaha rozmowa o twórczości artysty oraz spędzaniu wolnego czasu, jest zupełnie poważną rekonstrukcją tego, co Raczkowskiego najbardziej w jego rodakach bawi i drażni.

 

Czerwiec

Broad Peak – na drugim końcu liny

O kontrowersyjnej książce-reportażu Jacka Hugo-Badera „Długi film o miłości” oraz o zdobywaniu Broad Peaka Błażejowi Popławskiemu opowiada Jacek Berbeka. W wywiadzie znany himalaista prezentuje swój punkt widzenia na niesławną wyprawę, w której uczestniczył Hugo-Bader.

 

Wrzesień

Czas wielkiej nudy. Recenzja filmu „Miasto 44”

Recenzja filmu „Miasto 44” autorstwa Łukasza Bertrama i Moniki Helak, wpisująca się w debatę wokół okrągłej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, wywołała wśród czytelników skrajne reakcje. Jedni bronili krytykowanego w tekście filmu i reżysera, inni przyznawali racje autorom, którzy nie ukrywają wielkiego rozczarowania dziełem Komasy.

 

Grudzień

Podróż międzywymiarowa, czyli z biblioteki do kina i z powrotem. Wokół „Interstellar” Christophera Nolana

Najpopularniejszym tekstem 2014 roku okazała się recenzja filmu „Interstellar” autorstwa Jacka Dukaja. Słynny autor fantasy w niebanalny sposób mierzy się z wizją przyszłości Ziemi nakreśloną przez Christophera Nolana, wyruszając z czytelnikiem w kosmiczną podróż na pogranicze świata nauki i popkultury.

 

Opracował: Piotr Szymański

...czy możemy zatrzymać Cię na chwilę? Skoro jesteś tu z nami, mamy do Ciebie ważną prośbę.

„Kultura Liberalna” jest tygodnikiem wydawanym społecznie, to znaczy istnieje dzięki wsparciu Darczyńców. W każdy wtorek publikujemy pełnowymiarowe wydanie magazynu, wydajemy książki, organizujemy wydarzenia publiczne.

Dajemy głos ludziom rozmaitych profesji i środowisk, którzy mają do powiedzenia coś ważnego i ciekawego - niezależnie od potrzeb reklamodawców i komercyjnych wymogów. Wierzymy w pluralistyczną demokrację i rozmawiamy także z tymi, z którymi się nie zgadzamy. Bez „KL” w naszym kraju byłoby smutniej!

Przed nami kolejne cele. Aby działać stabilnie i zachować pełną niezależność, musimy znacznie poszerzyć grono osób, które wspierają nas bezpośrednimi, comiesięcznymi wpłatami. Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą, abyś dołączył lub dołączyła do grona naszych comiesięcznych Darczyńców. Zajmie to tylko minutę!

SKOMENTUJ

Nr 312

(52/2014)
31 grudnia 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj