0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Temat tygodnia > „Kultura Liberalna” o...

„Kultura Liberalna” o napaści Rosji na Ukrainę

Od pierwszego dnia wojny „Kultura Liberalna” publikuje teksty na temat przyczyn i konsekwencji wydarzeń za naszą wschodnią granicą.

Nie mamy wątpliwości, że wojna w Ukrainie to przełom w dziejach Europy o globalnych konsekwencjach. Dlatego ważne są nie tylko bieżące wydarzenia, ruch wojsk, odpór rosyjskiego ataku, sankcje na Rosję i pomoc dla Ukrainy – chociaż to ostatnie jest oczywiście kluczowe. Istotne jest także to, co będzie dalej, jak wojna przemodeluje Europę. 

„Kultura Liberalna” od początku na bieżąco komentuje wydarzenia. Dotychczas na temat wojny ukazały się następujące teksty i wideopodcasty:

 

Jarosław Kuisz, „Atak Rosji na Ukrainę. Pięć najważniejszych wniosków dla Polski”

Agresja Rosji na Ukrainę zmienia wszystko. Wpłynie na każdy aspekt naszego życia, od cen surowców przez migrację aż po poczucie bezpieczeństwa. 

Atak Rosji na Ukrainę. Pięć najważniejszych wniosków dla Polski

 

Filip Rudnik, Jakub Bodziony, „Zachód musi uznać Rosję za wroga”

24 lutego 2022 roku znikły wszelkie iluzje wobec Rosji. Putinowski reżim pokazał, że jego celem jest unicestwienie niezależnego państwa ukraińskiego. To zmienia wszystko. Rosja nie jest dla Zachodu trudnym partnerem ani rywalem, lecz wrogiem. 

Zachód musi uznać Rosję za wroga

 

Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, „Głównym wrogiem Putina jest demokracja”

Putin zaatakował nie tylko Ukrainę. Putin zaatakował Zachód. Czyli nas wszystkich. Chce cofnąć czas, zdusić znienawidzone wartości, demokrację, wolność, prawa obywatelskie. 

Głównym wrogiem Putina jest demokracja

 

Ewa Nosarzewska, „Czy szokująca agresja Putina obudzi Zachód?”

Według Putina największą katastrofą geopolityczną jego czasów był rozpad ZSRR. W ramach rosyjskiej zemsty, taką tragedią ma być dla nas rozpad dotychczasowego ładu międzynarodowego, w tym upadek liberalnej demokracji. 

Czy szokująca agresja Putina obudzi Zachód?

 

Tomasz Sawczuk, „Cała Polska wspiera Ukrainę”

Bardzo cieszy mnie jednoznaczne stanowisko polskich sił politycznych od prawicy do lewicy w sprawie ataku Rosji na Ukrainę i pomocy ukraińskim uchodźcom. Wszyscy wspólnie pomagamy chronić naszych sąsiadów przed wojną. 

[Sawczuk w poniedziałek] Cała Polska wspiera Ukrainę

 

Jakub Bodziony, Witold Jurasz, Zbigniew Parafianowicz, „Jak broni się Ukraina. Relacja z Kijowa”

Jak wygląda sytuacja na froncie? Czy uda się zatrzymać postępy Rosjan? Co zrobi Zachód? Jak bronić się przed rosyjską dezinformacją?

Jak broni się Ukraina? | Relacja z Kijowa

 

Jarosław Kuisz, Szczepan Twardoch, „O wojnie”

Dyskusja o tym, co dzieje się w Ukrainie, a także szerzej – o dramatycznych konsekwencjach sporu o tożsamość w naszym regionie świata.

[Prawo do niuansu] O wojnie

Ikona wpisu: mmdv, źródło: flickr.com

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 686

(9/2022)
1 marca 2022

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj