0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > HURAS: Kim jest...

HURAS: Kim jest 945 kandydatów? [KOMENTARZ do tekstu Róży RZEPLIŃSKIEJ w Temacie Tygodnia]

Anna Huras

 Kim jest 945 kandydatów?

Jako podstawowy obszar zainteresowania większość kandydatów, do których wysyłaliśmy kwestionariusze w ramach akcji MamPrawoWiedziec.pl wskazywała: edukację, politykę społeczną, oraz prawa i wolności obywatelskie. W tych obszarach wypowiadało się około 50 procent osób.

Staraliśmy się ustalić, jaki jest stosunek kandydatów do angażowania obywateli w uczestnictwo w sprawowaniu władzy. Prawie wszyscy, którzy wypowiadali się w tej kwestii uważali, że państwo powinno aktywnie zachęcać do angażowania się w podejmowanie decyzji. Proszeni o podanie w jakich kwestiach Polacy powinni zostać zapytani o zdanie, podają bardzo szeroki wachlarz zagadnień. Do tego dochodzi skromna pula metod jakie planują wykorzystywać – przede wszystkim referenda (168 odpowiedzi), na drugim miejscu konsultacje społeczne (już tylko 30 odpowiedzi). Gdyby to zależało prze wszystkim od kandydujących, czekało by nas wiele referendów w ciągu kolejnych czterech lat.

Najmniej kandydaci mają do powiedzenia w sprawie migracji (10,5 procent) i współpracy rozwojowej (13 procent). Politykę zagraniczną wybierał co piąty uczestnik projektu. Wygląda na to, że przyszli parlamentarzyści myślą o Polsce w oderwaniu od sytuacji międzynarodowej. Nieliczni, którzy zdecydowali się wypowiedzieć w kwestii polityki zagranicznej za największych przeciwników Polski uważają Rosję (60 wskazań) i Białoruś (35). Najwięksi sojusznicy to z kolei Stany Zjednoczone (57) i Niemcy (42).

Stosunkowo niewiele osób chciało wypowiedzieć się w kwestii rolnictwa. Jest to szczególnie zaskakujące w przypadku kandydatów z dwóch partii, które konkurowały o głosy mieszkańców wsi, KW Prawo i Sprawiedliwość oraz Polskie Stronnictwo Ludowe – większość z nich pomijała ten obszar tematyczny. Z PSL wybrało ten temat 41 procent kandydatów, którzy wypełniali kwestionariusz, z PiS już tylko 22 procent, choć i tak był to drugi wynik.

Uwagę zwróciła odpowiedź na pytanie, jaka grupa jest w Polsce dyskryminowana. Najwięcej kandydatów uważa, że są to homoseksualiści i kobiety. Z drugiej strony, byli też kandydaci, którzy uważali, że największa grupa dyskryminowana w Polsce są katolicy.

Niezależnie od poglądów, sprawdziliśmy także kim są osoby, które chcą pełnić najważniejsze funkcje w państwie. W większości to mężczyźni, kobiety stanowiły 43% kandydujących, a zatem więcej, niż zapewniał nowo wprowadzony system kwotowy. Jednak kobiety rzadko startowały z pierwszych miejsc. W pierwszej piątce na liście najczęściej znalazła się jedna lub dwie kobiety, w pierwszej trójce – już tylko jedna lub wcale. Najlepiej wypadła Polska Partia Pracy – tam kobiety przeważały w pierwszej trójce na 10 listach, a w pierwszej piątce na 14.

Kandydaci 2011 najczęściej byli nauczycielami (11,9 procent), ekonomistami (8,6 procent) i przedsiębiorcami (6,5 procent).

Znaczna część osób, które kandydowały to obecni radni. Największy odsetek samorządowcy stanowili w województwie opolskim (20 procent), najmniejszy – w łódzkim (10 procent). Przykładowo w Warszawie 15 procent kandydatów to radni – najwięcej na listach KW Prawo i Sprawiedliwość – 19 na 40 osób zwyciężyło w wyborach samorządowych niecały rok temu.

* Czytaj także tekst Róży Rzeplińskiej o akcji MamPrawoWiedziec.pl w Temacie tygodnia.
 ** Anna Huras, koordynatorka akcji MamPrawoWiedziec.pl.

„Kultura Liberalna” nr 144 (41/2011) z 11 października 2011 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(41/2011)
11 października 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj