Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Temat tygodnia > Poza mieszkaniową dystopią...

Poza mieszkaniową dystopią [Fotoreportaż]

Marek Kita, Kinga Kurysia

Przez ostatnie trzy miesiące w podróży po Polsce małych i średnich miast rozmawiałam o polityce mieszkaniowej z mieszkańcami, ekspertkami, politykami. Zdjęcia towarzyszą reportażowi „Zamiast mieszkaniowej dystopii. O polityce mieszkaniowej w Polsce średnich miast”, który jest częścią tego samego numeru „Kultury Liberalnej”.

fot. Marek Kita

Osiedle mieszkań komunalnych Celulozowa we Włocławku na terenie po Zakładach Celulozowo-Papierniczych, które ogłosiły upadłość w 1994 roku.

Włocławskie osiedle mieszkań na wynajem Celulozowa jest zaprojektowane z dbałością o jakość przestrzeni wspólnej.

fot. Marek Kita

Jagoda z Marcinem dzięki mieszkaniu do remontu z zasobów miejskich mogli zająć się działalnością społeczną. Wspólnie z Ewą i Grzegorzem działają w Centrum Organizacji Pozarządowych „Lokal w Bytomiu”.

fot. Marek Kita

Jeden z odnowionych budynków osiedla Kolonia Zgorzelec w Bytomiu, gdzie fundacja Habitat For Humanity Poland pracuje nad adaptacją budynku starej pralni na cele mieszkaniowe.

fot. Marek Kita

Inżynierka budowy trzyma klucze do mieszkań dla przyszłych lokatorów na tle rzutu budynku. Jesteśmy na budowie osiedla w programie „Mieszkanie dla Absolwenta” w Białymstoku.

fot. Marek Kita

Dziedziniec budynku przy ulicy Depowej i Bema w Białymstoku. Widok z ostatniego piętra garażu naziemnego. 

fot. Marek Kita

Inżynier budowy Damian w gotowym do oddania mieszkaniu z białostockiego programu „Mieszkanie dla Absolwenta”.

fot. Marek Kita

Burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek opowiada o projekcie ekodzielnicy z nowym centrum miasta i dworcem autobusowym.

fot. Marek Kita

Burmistrz Maciaszek na tle osiedla Zielona Dolina realizowanego przez Dombud S.A.

fot. Marek Kita

Budynki osiedla TBS Dombud NaftNova na osiedlu Naftowa w Sosnowcu tuż obok stacji kolejowej Sosnowiec Południowy. Osiedle przecina wiadukt kolejowy, który łączy Osiedle Naftowa z centrum Sosnowca. Wiadukt znajduje się tuż obok okien i balkonów, co sprawia, że przechodnie mogą zaglądać do mieszkań lokatorom pierwszych dwóch bloków nowego osiedla.

fot. Marek Kita

Prof. Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa, w którym mieszka 15,3 tysiąca mieszkańców. To jedno z miast w Polsce, które modelowo prowadzi politykę mieszkaniową. Wraz z zastępcą, inżynierem budownictwa Andrzejem Jędruszkiem, udowadniają, że właściwe podejście do rozwoju przeciwdziała odpływowi młodych z miasta.

fot. Marek Kita

Przykładowe mieszkania komunalne na stabilny wynajem w centrum miasta Pleszew: Bogusza 1 i Podgórna 3. Zasób komunalny w mieście wynosi 408 lokali. Burmistrz Ptak swoją strategię nazywa interwencjonizmem samorządowym. Dzięki dofinansowaniu z BGK na budowę i remont mieszkań wpływa na obniżenie cen najmu komercyjnego. 

 

This article was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: goethe.de/perspectives_eu.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.



Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 808

(27/2024)
2 lipca 2024

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj