Z centrum widać najwięcej
  

PRZEKAŻ
1%
PODATKU
Przekaż 1% podatku na demokratyczne media.
Podaj w rozliczeniu numer
KRS Kultury Liberalnej:
0000 398 695
Przekaż 1% podatku na Kulturę Liberalną forward

KULTURA LIBERALNA > Słysząc > Tradycje muzyczne -...

Tradycje muzyczne - koncert posłów!

Awicz

W 1912 r. opozycyjni posłowie ukraińscy podczas obrad sejmu galicyjskiego postawili wniosek o odroczenie sesji...

…gdy żądanie ich odrzucono i marszałek przystąpił do porządku dziennego, rozpoczęli natychmiast swoją muzykę. Dzisiejszy ich koncert był znacznie ulepszony. Sprowadzili sobie dużo nowych instrumentów, które porozkładali na swoich pulpitach, piszczałki i trąbki różnego rodzaju i na przemian na nich grali. Sprowadzili sobie nowe dwa czynele i przywlekli znowu olbrzymie tam-tam, które w poprzedniej sesji grało tak głośną rolę, wreszcie przynieśli kilka mechanicznych dzwonków elektrycznych. Dziś więc koncert ukraiński był znacznie głośniejszy, ale był łatwiejszy do zniesienia, bo elektryczne dzwonki dawały łagodniejszy podkład całej kakofonii, a odgłosy tam-tamu głuszyły ostrość gwizdów*.

Źródło:

* „Kurier Warszawski” 24 I 1912 r., cyt. za: Roman Jasiński, Na przełomie epok. Muzyka w Warszawie (1910-1927), Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1979.
** Tytuł pochodzi od redakcji.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 52

(1/2010)
12 stycznia 2010

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj