KULTURA LIBERALNA > Czytając > CEDRO [KL dzieciom]:...
CEDRO [KL dzieciom]: Jak rozmawiać, żeby się nie skaleczyć?
Magdalena Cedro
Jak rozmawiać, żeby się nie skaleczyć?
Z nadzieją zatem sięgnęłam po książkę „Uczucia, co to takiego?” autorstwa Oscara Brenifiera, zilustrowaną przez Serge’a Blocha. Pierwsza pozycja z serii DZIECI FILOZOFUJĄ, skierowana do siedmiolatków i starszych, składa się z sześciu rozdziałów zbudowanych według tego samego schematu. Na pytanie tytułowe rozdziału znajdziemy kilka odpowiedzi, z których każda prowokuje do dalszej dyskusji wychodzącej od „Tak, ale…”, oraz zestaw kolejnych, często zaskakujących pytań. Dodatkowym atutem książki są jej ilustracje: czytelnikowi w emocjonalnych refleksjach towarzyszy komiksowy ludzik rysowany prostą kreską, bohater kolaży nawiązujących do tematu danej strony.
Książki Oscara Brenifiera, doktora filozofii paryskiej Sorbony i organizatora warsztatów filozoficznych w szkołach, kawiarniach, więzieniach i firmach, przetłumaczono na ponad dwadzieścia pięć języków. Jego biografia pozwala przypuszczać, że wierzy w możliwość filozofowania zawsze i wszędzie. Brenifier uważa dzieci za urodzonych filozofów, którym zadawanie pytań przychodzi łatwo i naturalnie. Tak jak wszystko, co dotyczy ludzkiej natury, ich zdziwienie światem może być hamowane lub wzmacniane. W jaki sposób tłumimy zaciekawienie dzieci? Po pierwsze, przez nieuwagę i ignorowanie ich pytań. Po drugie, przez udzielanie odpowiedzi na każde pytanie, co stawia nas w roli nieomylnych autorytetów, a dzieci zachęca do heteronomii zamiast autonomii. Po trzecie, przez protekcjonalne ich traktowanie, np. komentarz typu: „Och, jakie słodkie pytanie!” (więcej na www.brenifier.com).
Moja jedyna niepewność dotyczy sposobu jej używania: nie mogę sobie wyobrazić sytuacji, gdy sadzamy dziatwę, by tu i teraz poczytać o przyjaźni i miłości. Dużo naturalniejsza będzie zapewne samodzielna lektura „Uczuć…”, gdy dziecko spróbuje samo poobracać nurtujące je zagadnienie niczym kostkę Rubika, lub wykorzystanie pomysłów na niezobowiązującą dyskusję w parku czy w wannie.
Książka:
Oscar Brenifier, „Uczucia, co to takiego?”, przeł. Magdalena Kamińska-Maurugeon, Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2012.
* Magdalena Cedro, anglistka, tłumaczka audiowizualna, mama czteroipółletniej czytelniczki. Podobno robi najlepszy w mieście placek z wiśniami.
„Kultura Liberalna” nr 212 (5/2013) z 29 stycznia 2013 r.
Skoro tu jesteś...
...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa
Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.
Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!
PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU
KOMENTARZE