Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > [Konferencja] Stara wolność,...

[Konferencja] Stara wolność, nowa wolność. Bilans III Rzeczypospolitej w 25. urodziny

Redakcja Kultury Liberalnej

Szanowni Państwo,

12 września 2014 będziemy świętować 25. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego gabinetu w całym bloku wschodnim. By upamiętnić tę rocznicę „Kultura Liberalna” oraz Fundacja im. Friedricha Eberta zapraszają na konferencję:

„Stara wolność, nowa wolność. Bilans III Rzeczypospolitej w 25. urodziny”

W przeciwieństwie do wielu innych wydarzeń towarzyszących ważnym rocznicom, w naszych debatach nie chcemy jednak skupiać się wyłącznie na historii. Głównym celem jest udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie: jakim rodzajem państwa jest dziś Polska – liberalnym, konserwatywnym czy może opiekuńczym? – i dokąd, jako państwo i część Unii Europejskiej, zmierzamy?

Nie brak dowodów na to, że taka dyskusja jest bardzo potrzebna. Kontrowersje dotyczące skutków transformacji przez lata podzieliły polskie społeczeństwo na dwie duże grupy. Pierwszą, prawicową, oskarżającą reformatorów o niezbyt dokładne rozliczenie komunistycznej przeszłości oraz o przyzwolenie na to, by dawne elity zachowały swoje wpływy kosztem innych Polaków. Druga, centrowa grupa próbuje bronić osiągnięć transformacji, wskazując na szybki wzrost gospodarczy i głębokie reformy polityczne.

Ostatnio jednak pojawiły się w debacie publicznej nowe punkty widzenia. Jeden, wspierany przez organizacje lewicowe, skupia się na kosztach transformacji gospodarczej – np. rosnących nierównościach społecznych, niszczeniu więzi społecznych – rzekomo przewyższających wszystkie korzyści, jakie przyniosła transformacja. Również głosy ekstremalnej prawicy, która wzywa do obalenia istniejącego systemu politycznego, stały się w ostatnich latach bardziej donośne. Kiedy radykalne narracje zdobywają popularność, tym bardziej potrzebujemy zrównoważonych opinii na temat nadzwyczajnych 25 lat polskiej historii oraz pomysłów na dalszy rozwój kraju.

Ostatnie ćwierć wieku było czasem bardzo szybkiego wzrostu gospodarczego i wielu głębokich, pozytywnych zmian politycznych i społecznych. Jak powinniśmy ocenić ten okres w naszej historii i jakie społeczeństwo możemy zbudować na podstawie zdobytych do tej pory doświadczeń? Podczas konferencji postaramy się wypracować odpowiedzi na te pytania.

12 września (piątek), godz. 9.30 – 17.30

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego,

ul. Dobra 56/66, s. 316 (poziom 3)

Więcej informacji i program na stronie wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/860544850625397/?ref=22

 

plakat podgląd

Autorka plakatu: Magdalena Marcinkowska

...czy możemy zatrzymać Cię na chwilę? Skoro jesteś tu z nami, mamy do Ciebie ważną prośbę.

„Kultura Liberalna” jest tygodnikiem wydawanym społecznie, to znaczy istnieje dzięki wsparciu Darczyńców. W każdy wtorek publikujemy pełnowymiarowe wydanie magazynu, wydajemy książki, organizujemy wydarzenia publiczne.

Dajemy głos ludziom rozmaitych profesji i środowisk, którzy mają do powiedzenia coś ważnego i ciekawego - niezależnie od potrzeb reklamodawców i komercyjnych wymogów. Wierzymy w pluralistyczną demokrację i rozmawiamy także z tymi, z którymi się nie zgadzamy. Bez „KL” w naszym kraju byłoby smutniej!

Przed nami kolejne cele. Aby działać stabilnie i zachować pełną niezależność, musimy znacznie poszerzyć grono osób, które wspierają nas bezpośrednimi, comiesięcznymi wpłatami. Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą, abyś dołączył lub dołączyła do grona naszych comiesięcznych Darczyńców. Zajmie to tylko minutę!

SKOMENTUJ

Nr 295

(35/2014)
4 września 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj