0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Krótko mówiąc > 14 września: KULTURA...

14 września: KULTURA LIBERALNA na KONGRESIE KOBIET!

Szanowni Państwo,

Już w najbliższy piątek i sobotę (14-15 września) odbędzie się kolejna, czwarta już odsłona Kongresu Kobiet. Jak w zeszłym roku, będzie na nim obecna także „Kultura Liberalna”.

Prócz stoiska w Parku Kobiet organizujemy również autorski panel, który odbędzie się w jednej z sal Pałacu Kultury i Nauki, w piątek, 14 września o godz. 14.30.

Członkini naszej redakcji, Karolina Wigura, moderować będzie panel pt. „Czy macierzyństwo eliminuje uczoną? Kobiety w polskiej nauce”, nie tylko z udziałem pań. Poniżej prezentujemy krótkie wprowadzenie do tematyki panelu oraz biogramy uczestników.

Zapraszamy do udziału!

Redakcja

***

„Czy macierzyństwo eliminuje uczoną? Kobiety w polskiej nauce”

Nauczycielki i nauczyciele akademiccy zwracają uwagę, że wśród studentów na wielu kierunkach liczniejsze są wybitnie utalentowane kobiety niż wybitnie utalentowani mężczyźni. Jeśli tak, to co dzieje się z nimi później? „Gdzie są wybitne Panie Profesor? Kilka znamy wszyscy, ale są one jak rodzynki w cieście. W dodatku są to przeważnie osoby niezamężne, a niemal z reguły – bezdzietne” – pisał Profesor Karol Modzelewski.

Czy zwyczajowy podział obowiązków rodzinnych spycha kobiety ze ścieżki awansu naukowego? Czy macierzyństwo eliminuje uczoną i jak to się dzieje, że ojcostwo nie eliminuje uczonego? A może to wszystko wina „szklanego sufitu”, w tym wypadku rozumianego jako kształt karier naukowych, nie biorący pod uwagę odchodzenia kobiet na urlopy macierzyńskie i wychowawcze? „Czy rzeczywiście w Polsce tak mało jest kobiet uczonych, a może zbyt trudno jest dostrzec je w Akademii zdominowanej przez mężczyzn?” – pytała Profesor Małgorzata Kossut.

Mimo wysiłków kobiet środowisko akademickie wciąż jest dość silnie zmaskulinizowane. O ile proporcje osób uzyskujących stopień doktora powoli się wyrównują, o tyle na podobne przesilenie w przypadku wyższych tytułów naukowych trzeba jeszcze czekać – piszą autorzy głośnej książki „Wszystko o Ewie”. Jak temu zaradzić? Zmienić ścieżki kariery kobiet? A może mniej tradycyjny, bardziej równościowy podział obowiązków opłacałby się nie tylko naukowczyniom, ale także państwu? Zapraszam na dyskusję poświęconą temu tematowi, w której wystąpią Dr Małgorzata Firczuk, Dr Paweł Kubicki i Dr Izabela Wagner. Do dyskusji oraz postulatów uczestniczek i uczestników odniesie się Dr hab Daria Lipińska-Nałęcz, Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Biogramy uczestniczek i uczestników:

Dr Małgorzata Firczuk: biotechnolożka i farmaceutka, doktor nauk biologicznych, adiunktka w Zakładzie Immunologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół badań w dziedzinie onkologii eksperymentalnej, optymalizacji terapii przeciwnowotworowych, mechanizmów działania chemioterapeutyków.

Dr Paweł Kubicki: ekonomista i polityk społeczny, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej, współpracownik i ekspert wielu organizacji pozarządowych. Jego zainteresowania naukowe obejmują tematykę wykluczenia społecznego i dyskryminacji oraz aktywności społecznej i zawodowej.

Dr Daria Lipińska-Nałęcz: historyczka, tytuły naukowe zdobywała na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a od 2008 roku pełniła funkcję rektora Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Od 2011 roku jest członkiem Międzynarodowej Rady Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Dr Izabela Wagner: specjalistka socjologii pracy, badaczka karier naukowców w kontekście zinternacjonalizowanych nauk przyrodniczych, adiunktka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała książkę „Becoming Trasnational Professional. Kariery i mobilność polskich elit naukowych”.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ
(37/2012)
11 września 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj