close
 
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Temat tygodnia > Czy Rosja Putina...

Czy Rosja Putina może się rozpaść? Scenariusze rozkładu

Szanowni Państwo! 

Wszystko odbyło się w tajemnicy. Nagle, niedługo przed południem 20 lutego, światowe media obiegła wiadomość, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden jest w Kijowie. Kamery pokazały spotkanie Bidena z ukraińską parą prezydencką, spacer po mieście, rozmowę amerykańskiego przywódcy z Wołodymyrem Zełenskim i wspólną konferencję prasową. 

Wystąpienie Bidena w Kijowie było ciepłe i poruszające. Amerykański prezydent wyraził uznanie dla niezwykłej odwagi i poświęcenia Ukraińców. Powiedział, że USA oraz zjednoczony świat zachodni stoją ramię w ramię z broniącym się krajem. A Putin był w błędzie, gdy myślał, że Ukraina jest słaba, zaś Zachód podzielony. Przypomniał o wielkiej skali wsparcia militarnego oraz finansowego, udzielonego naszemu wschodniemu sąsiadowi. I zapowiedział utrzymanie oraz zwiększenie tego wysiłku. 

Jesteśmy w momencie podsumowań. Wizyta Bidena w Kijowie ma miejsce w symbolicznym czasie. 24 lutego upłynie rok od ogłoszenia przez Władimira Putina ataku na Ukrainę, który okazał się początkiem pełnoskalowej inwazji na kraj. Wtedy Rosja próbowała zająć Kijów i usunąć legalny rząd. Życie prezydenta Zełenskiego było zagrożone. Potem trwało oblężenie Mariupola, ujawniono rosyjskie zbrodnie wojenne w Buczy i wielu innych miejscach. Rosja opanowała duże tereny na wschodzie i południu kraju, które ukraińska armia zdołała w dużej części odbić. 

Teraz sytuacja wygląda inaczej niż rok temu, ale wojna jest wciąż daleka od zakończenia. Czas refleksji nad tym, co już się wydarzyło, jest więc również czasem pytań o przyszłość. W jaki sposób możliwe jest zwycięstwo Ukrainy? Czy możliwe jest odbicie terytoriów wschodniej Ukrainy oraz Krymu? Jak ten rok wpłynął na sytuację w kraju Władimira Putina, skoro jego „operacja specjalna” miała trwać zaledwie kilka dni? Jaki jest długofalowy wpływ sankcji na Rosję? Czy Chiny silniej opowiedzą się po stronie Rosji, dostarczając jej broń i amunicję? A zatem: na czyją korzyść gra czas? To tylko niektóre pytania, dotyczące wojny, która w istotny sposób wpływa na porządek globalny. 

W nowym numerze „Kultury Liberalnej” pytamy o scenariusze na przyszłość dla Ukrainy i Rosji. Co jest możliwe? Czego możemy się spodziewać? 

Valerii Pekar, adiunkt w Kyiv-Mohyla Business School oraz były członek Narodowej Rady Reform przy prezydencie Ukrainy, w rozmowie z Tomaszem Sawczukiem opowiada o znaczeniu wojny dla Ukrainy i Rosji, a także o możliwych scenariuszach na przyszłość. Pekar wyróżnia trzy zasadnicze grupy scenariuszy dla państwa rosyjskiego. Po pierwsze, możliwa jest konsolidacja władzy w Rosji – albo przez Putina, albo jego następcę, jeśli Putin nie będzie w stanie utrzymać porządku. Drugi scenariusz to zamęt, jeśli chaos w kraju będzie rosnąć, zwiększą się napięcia między fakcjami w strukturach władzy, a jednocześnie nikt konkretny nie będzie w stanie nad tym zapanować. Taki scenariusz może się nawet przerodzić w niekontrolowaną dezintegrację federacji. Trzecia grupa scenariuszy to kontrolowana dekolonizacja i rekonstrukcja – opcja najtrudniejsza, ale niewykluczona, na którą, zdaniem Pekara, powinniśmy się przygotować, jeśli nie chcemy zgodzić się na scenariusz chaosu

Violetta Pedorych, tłumaczka z języków francuskiego, angielskiego i polskiego, która w czasie ostatniego roku pracuje jako fixerka, pomagając dziennikarzom odnaleźć się w Ukrainie, w rozmowie z Nataliyą Parshchyk opowiada o swoim doświadczeniu w kraju ogarniętym wojną – i o tym, jak można wytłumaczyć mieszkańcom innych miejsc świata, co naprawdę dzieje się w Ukrainie. Jak mówi Pedorych, „fixerstwo było gruntem, na którym mogę stanąć w tej wojnie. Gdyby nie to zajęcie, nie mam pojęcia, co bym robiła i gdzie bym była. W dużym stopniu odnalazłam się dzięki niemu”

W najnowszym wideopodkaście prof. Agnieszka Legucka, dr Łukasz Pawłowski i Jakub Bodziony omawiają możliwości zwycięstwa Ukrainy i porażki Rosji. Dyskutują również o wizycie Joe Bidena w Polsce, amerykańskim spojrzeniu na europejską wojnę oraz o tym, jak utrzymać długotrwałe wsparcie Zachodu dla Ukrainy.

Nasi felietoniści – Konstanty Gebert i Krzysztof Renik – opisują w tym tygodniu, jak patrzą na wojnę państwa azjatyckie i afrykańskie. A 24 lutego w specjalnym wydaniu naszego wideopodkastu Filip Rudnik i Jakub Bodziony podsumują wojenny rok. 

Zapraszamy do lektury! 

Redakcja „Kultury Liberalnej”

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 737

(8/2023)
21 lutego 2023

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj