0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Czytając > JASINA: O Chopinie...

JASINA: O Chopinie klasycznie...

Łukasz Jasina

O Chopinie klasycznie…


Mamy Rok Chopinowski. Ludzkość cała – a zwłaszcza polska, zamieszkała w stolicy – fakt ten celebruje. I słusznie. Robimy to zarówno klasycznie, jak i nowatorsko. Pokłóciliśmy się jak trzeba o wyniki Konkursu Chopinowskiego, w szkołach akademie, w Szanghaju sesja, a w Hrubieszowie wystawa. Sporo ciekawych rzeczy się zdarzyło i to same fajne, ale ławeczki na Krakowskim Przedmieściu już ostatnio nie grały… Ukazuje się też sporo publikacji.

Nakładem warszawskiego „Sempera” ujrzała światło dzienne książka pióra znanych i doskonałych semiotyków logicznych: Jacka Juliusza Jadackiego i Anny Brożek. Oboje są także pianistami, a to jest praca cięższa niż zajmowanie semiotyką – poświęca się jej całe życie. Co więcej, są polskimi pianistami, mieli więc w życiu całkiem sporo do czynienia z muzyką Chopina i jego artystyczną – i nieartystyczną – biografią. Nic więc dziwnego, że pokusili się o wydanie książki ujmującej temat chopinowski całościowo. Nie jest to biografia, a raczej encyklopedyczny przewodnik nieoparty na prostej zasadzie haseł, a omawiający określone zagadnienia, uporządkowane w kilku rozdziałach. Uzupełniony o inne teksty oraz o na poły osobiste: przedmowę i posłowie.

Autorzy nie boją się wyrażania swoich poglądów. Piszą: poznaliśmy Chopina naprawdę. Przyznają się do duchowego i zawodowego z nim pokrewieństwa. Nie jest to oczywiście tylko związek pianistów grających muzykę wielkiego Fryderyka. Z Chopinem łączą ich też wartości.

Chopin na kartach książki Jadackiego i Brożek to ktoś więcej niż artysta. To przede wszystkim człowiek wyrastający z określonego środowiska, którym jest dom, rodzina, Warszawa w apogeum Królestwa Kongresowego i wreszcie (jakże chętnie odmieniano to słowo w roku 2010!): Ojczyzna. Osobowość kompozytora także analizuje się tu dogłębnie, podobnie jak światopogląd i założenia twórcze. Chopin Jadackiego i Brożek jest człowiekiem godnym.

Jedno jest pewne, każdy zainteresowany biografią Chopina może śmiało sięgnąć do omawianej książki. Znajdzie w niej zręcznie podane i znakomicie uzupełnione ikonograficznie informacje oraz analizę, pełną biegłości charakterystycznej dla badaczy języka. Publikacja jest dziełem ze wszech miar klasycznym. Patrząc na nią z historiograficznego punktu widzenia, wraca do modus operandi historyków sprzed kilku dziesięcioleci. Ich patriotyzm także łączy więcej z czasami dawnymi niż obecnymi nowinkami.

Książka:

Anna Brożek i Jacek Jadacki, „Fryderyk Chopin, Środowisko społeczne – osobowość – światopogląd – założenia twórcze”, Wydawnictwo Naukowe „Semper”, Warszawa 2010.

* Łukasz Jasina, historyk, publicysta, członek redakcji „Kultury Liberalnej”.

„Kultura Liberalna” nr 104 (1/2011) z 4 stycznia 2011 r.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 104

(0/2011)
4 stycznia 2011

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj