Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Czytając > Myśl inaczej i...

Myśl inaczej i stań na głowie [KL dzieciom]

Katarzyna Sarek

„Dokąd iść?” zadaje pytania i udziela na nie przewrotnych odpowiedzi – zaskakujących i pobudzających do refleksji. Zachęca do odmiennego spojrzenia na otaczający nas świat.

 

„Dokąd iść? Mapy mówią do nas” to zaskakująco piękna rzecz o kartografii. Przełamuje barierę pomiędzy książką popularnonaukową, obrazkową i edukacyjną. Udowadnia, że informacje o mapach można przekazać poetyckim językiem i zilustrować je w inteligentny i przenikliwy sposób.

Od muszelek do GPS, od ubi leones i pępka świata do satelitów i planów metra. Czytelnik poznaje dzieje map, dowiaduje się, z czego je robiono, jak je orientowano (północ u góry to nie paradygmat!) i w jak różny sposób mapy mogą odzwierciedlać rzeczywistość. Z książki dowiemy się też o planach miast, o mapach informacyjnych, mapach nieba, a nawet o mapie ludzkiego genomu.

„Dokąd iść?” zadaje pytania i udziela na nie przewrotnych odpowiedzi – zaskakujących i pobudzających do refleksji. Zachęca do odmiennego spojrzenia na otaczający nas świat („Stań do góry nogami. Może świat będzie widać lepiej”). Przełamuje stereotypy i pozwala na oddech od europocentryzmu – cywilizacja nie kończy się na Europie, ba!, nawet się od niej nie zaczęła. Dużo do myślenia może dać mapa, na której wielka i rozległa Korea rozpycha się w centrum, a maleńka Europa kuli się w rogu. Mapy z różnych epok i z różnych stron świata dają szansę na poznanie i oswojenie czegoś „innego”, wyciągają nas za uszy ze znanych rejonów i przerzucają w nowy, fascynujący świat.

Ta niezwykła książeczka to efekt współpracy duetu polsko-koreańskiego. Heekyoung Kim razem ilustratorką Iwoną Chmielewską otrzymała w zeszłym roku na Targach w Bolonii Ragazzi Award, nagrodę zwaną Noblem w dziedzinie literatury dziecięcej. Wyróżnienie przyznano za książkę „A House of The Mind: Maum”, która metaforycznie opowiada, czym jest ludzki umysł, porównując go do zamieszkanego domu. Koreańska autorka na co dzień pracuje jako kurator muzealny i między innymi przygotowuje wystawy dla niewidomych dzieci oraz książki obrazkowe zapisane alfabetem Braille’a. Ilustratorka Krystyna Lipka-Sztarbałło to tegoroczna laureatka Medalu Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości, a także zdobywczyni wielu innych nagród i wyróżnień. Zilustrowała ponad dwadzieścia książek dla dzieci, a jej prace cieszą się szczególną popularnością w Korei.

Wspólna lektura jest przyjemnością nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica, bo przyznajmy się – jak wiele entuzjazmu może w sobie wzbudzić dorosły człowiek, czytając po raz setny „Mam przyjaciela budowniczego” (notabene świetna książka dla rozkochanego w kaskach i koparkach przedszkolaka). Kto wie, czym jest mapa T-O, kto słyszał o Forma Urbis Romae albo wie (tak naprawdę!), jak działa GPS? Rozbudowane objaśnienia na końcu książki do map opisanych wcześniej w tekście to ciekawa i solidna porcja wiedzy. „Dokąd iść?” to także książka pełna szacunku dla możliwości poznawczych dziecka i dorosłego: jest napisana prostym, ale eleganckim językiem, nie upraszcza ani nie infantylizuje.

Pomysł opisywania świata za pomocą map chwycił w naszym domu. Rysujemy drogę do łazienki, zaznaczamy kropkami drzewa na trasie do przedszkola, stajemy na głowie, aby sprawdzić, czy rzeczywiście świat wygląda wtedy inaczej. Próbujemy nawet sprostać zadaniu z ostatniej strony i narysować własną, osobistą mapę myśli. Piękna to książka, która potrafi pobudzić dziecko do myślenia i działania.

„Myśl inaczej. Wtedy zobaczysz nowy świat.”

 

Książka:

 

Heekyoung Kim, Krystyna Lipka-Sztarbałło, „Dokąd iść? Mapy mówią do nas”, przeł. Jiwone Lee, Wydawnictwo Entliczek, Warszawa 2012.


 

 

Skoro tu jesteś...

... mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa.

Każda i każdy z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 20 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców i Patronów!

SKOMENTUJ

Nr 203

(48/2012)
27 listopada 2012

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

NAJPOPULARNIEJSZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj