Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Czytając > Koty i japońska...

Koty i japońska kultura – najlepsze zestawienie na świecie. Recenzja książki „Kocie ścieżki. Japonia” [KL dzieciom]

Magdalena Furmanik-Kowalska

Wielka popularność Hello Kitty dowodzi, że zestawienie „kot i japońska kultura” jest najlepsze na świecie. Świadczy o tym też książka Joli Jaworskiej. Jest ona autorką zarówno tekstu, jak i ilustracji „Kocich ścieżek. Japonii”. W obu rolach sprawdziła się znakomicie.

Z powodu mojej pasji do kultury, a w zwłaszcza sztuki japońskiej, sięgam po wszelkie publikacje, które mogą ten kraj przybliżyć również moim dzieciom. Po takie, dzięki którym mogę dzielić się z nimi moją fascynacją. Dlatego nie dziwne, że propozycja wydawnictwa Mamania trafiła w moje ręce, lecz rezultat tego spotkania zaskoczył mnie niezmiernie. Do mojej kolekcji dołączyło nie tylko rzetelne kompendium wiedzy o Japonii, lecz również majstersztyk wizualny. Ale po kolei…

Jak tytuł sugeruje, naszym przewodnikiem po Kraju Kwitnącej Wiśni będzie kot. Poznajemy go już na okładce, a na pierwszych stronach książki sam Kotaru wita nas w rodzimym języku. W książce prowadzi nas poprzez różne znaczące kulturowo miejsca – świątynie buddyjskie, chramy shino, bramy, ogrody, ale również ulice miast. Wędrując proponowanymi przez kota ścieżkami, obserwujemy elementy składające się na unikalność japońskiej kultury. Podróżujemy również w czasie, aby porównać życie w dawnej i współczesnej Japonii, wygląd domów czy życie rodzinne. Język opowieści będzie zrozumiały już nawet dla starszych przedszkolaków, a żartobliwe anegdoty przeplatające ogromną dawkę wiedzy ułatwią im dłuższą koncentrację na treści. Książka trzyma świetny balans, pokazując zarówno dziedzictwo kulturowe, jak i obecnie panujące obyczaje.

Czy wiecie, co jada się w Japonii oprócz sushi? Czym różni się jukata od kimona? Słyszeliście o supernowoczesnych japońskich toaletach? Czy zawodnicy sumo wciąż są idolami nastolatków? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, zajrzyjcie do „Kocich ścieżek”.

Jeśli znacie odpowiedzi – i tak warto sięgnąć po tę pozycję. Dlaczego? Ze względu na ilustracje! Wykonane piórkiem i akwarelą znakomicie uzupełniają treść książki. Są subtelne i eleganckie, a zarazem kawaii! Styl zaproponowany przez autorkę świetnie komponuje się z treścią publikacji. Rysunki utrzymują równowagę pomiędzy realizmem a baśniowością, detalem a uproszczeniem. Pastelowe barwy dobrze dopełniają spokojną, lecz dość wyraźną kreskę. Wyraźnie widoczna jest w nich inspiracja twórczością mistrza animacji Hayato Mizayakiego. Ilustracje Jaworskiej są stylistycznie zbliżone do jego szkiców konceptualnych, w szczególności tych do filmu „Spirited Away” [W krainie bogów]. Inspiracją i wzorem dla książki mogły być również „kocie mangi”. Koty jako przewodnicy po codziennym i niecodziennym życiu to częsty przypadek w japońskim komiksie. Śmieszne i zarazem urocze kocie historyjki podbiły serca Japończyków i innych mieszkańców globu.

Podsumowując: dużo przystępnie przekazanej wiedzy o kulturze Japonii w ślicznym opakowaniu. Aha, i Hello Kitty też w niej jest, a także Totoro. Jak pisałam, kot i Japonia to najlepsze połączenie!

 

Książka:

Jola Jaworska, „Kocie ścieżki. Japonia”, wyd. Mamania, Warszawa 2021.

Proponowany wiek odbiorcy: 5+

 

Rubrykę redaguje Paulina Zaborek.

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 662

(37/2021)
14 września 2021

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj