Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Debaty Tischnerowskie –...

Debaty Tischnerowskie – Reaktywacja! Debata XXI: „O nieliberalnej demokracji”

Redakcja „Kultury Liberalnej”

2 października 2014 r. odbędzie się XXI Debata Tischnerowska pt. „O nieliberalnej demokracji”. W debacie wystąpią: bułgarski politolog Iwan Krastew, filozof polityki Marcin Król oraz nowa rektorka Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, antropolożka Shalini Randeria. Dyskusję poprowadzi amerykański historyk Timothy Snyder, a otworzą Marcin Król oraz Karolina Wigura, szefowa działu politycznego „Kultury Liberalnej”.

XXI Debata Tischnerowska stanowi nowe otwarcie legendarnego cyklu spotkań, poświęconego pamięci ks. Józefa Tischnera, jednego z założycieli wiedeńskiego IWM. Pierwsze 20 dyskusji zorganizowano w latach 2005-2010. Wybitni intelektualiści i postacie życia publicznego – jak Leszek Kołakowski, Timothy Garton Ash, Henryka Bochniarz, Aleksander Smolar, Aleksander Kwaśniewski i inni – dyskutowali wówczas m.in. o przyszłości Europy, globalnej zmianie klimatu, wielkich pytaniach moralnych, o publicznej roli religii… Moderatorami debat byli zawsze Marcin Król i pierwszy rektor IWM, Krzysztof Michalski. Dziś, ponad rok po śmierci Krzysztofa Michalskiego, wracamy do tej tradycji i kontynuujemy organizację najsłynniejszych pewnie debat ostatniego 25-lecia.

Iwan Krastew jest bułgarskim politologiem, dyrektorem Centrum Strategii Liberalnych w Sofii i permanent fellow w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu. Jest autorem cenionych tekstów analitycznych, zwłaszcza na temat teorii i praktyki demokracji, Unii Europejskiej i putinowskiej Rosji. Ostatnio opublikował „Democracy Disrupted. The Global Politics of Protest” (2014). W Polsce ukazał się zbiór jego esejów „Demokracja nieufnych” (2013).

Marcin Król jest historykiem idei, wykładowcą w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych w Warszawie, założycielem i wieloletnim redaktorem naczelnym pisma „Res Publica”. Opublikował wiele ważnych prac z dziedziny badań nad liberalizmem i konserwatyzmem, m.in. „Style politycznego myślenia” (1979), „Romantyzm – piekło i niebo Polaków” (1998), „Bezradność liberałów” (2005), „Europa w obliczu końca” (2012).

Shalini Randeria jest antropolożką, obecnie wykładowczynią i dziekanką Wydziału Antropologii Społecznej w Graduate Institute of International and Development Studies w Genewie, a także visiting professor w Social Science Research Centre w Berlinie. Jej badania obejmują zagadnienia postkolonializmu i nowoczesności w Indiach. Jest autorką m.in. książki „Anthropology, Now and Next” (2014). Od stycznia 2015 r. przejmuje obowiązki rektorki w wiedeńskim Instytucie Nauk o Człowieku.

Timothy Snyder jest amerykańskim historykiem, Housum Professor of History na Uniwersytecie Yale oraz permanent fellow w wiedeńskim Instytucie Nauk o Człowieku. Jest autorem wielu publikacji poświęconych dziejom Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. „Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś” (2006), „Czerwony Książę” (2010), wspólnie z Tonym Judtem – „Rozważania o wieku XX” (2013). Jego książka „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” (2013) stała się światowym bestsellerem.

Dyskusja „O nieliberalnej demokracji” odbędzie się w Auli Starej Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie. Początek o godzinie 18. Wstęp wolny!

Organizatorami debaty są Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu oraz Uniwersytet Warszawski we współpracy z Kulturą Liberalną. Patronat medialny objęły nad nią „Gazeta Wyborcza”, TVN 24 i Radio TOK FM.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na stronie wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/1568147513413822/?ref=22

 

Skoro tu jesteś...

... przez kilkanaście lat strona kulturaliberalna.pl pomysłu Edgara Bąka była dla nas przestrzenią wartościowej debaty. Od 1 września Czytelniczki i Czytelnicy Kultury Liberalnej odnajdą kolejne analizy i opinie na nowej wersji naszej strony, zaprojektowanej przez Piotra Kieżuna - szefa Działu Recenzji Książkowych i autora okładek książek w serii Biblioteka Kultury Liberalnej.

Nowa strona kulturaliberalna.pl to między innymi przejrzyste archiwum, dostępne artykuły, książki i wideopodcasty oraz intuicyjna nawigacja.

Jesteśmy wdzięczni naszym Darczyńcom i Patronom za możliwość rozwoju niezależnego i jakościowego dziennikarstwa. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 50 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami.

SKOMENTUJ

Nr 298

(38/2014)
29 września 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE



WAŻNE TEMATY:

 

TEMATY TYGODNIA

drukuj