Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Debaty Tischnerowskie –...

Debaty Tischnerowskie – Reaktywacja! Debata XXI: „O nieliberalnej demokracji”

Redakcja „Kultury Liberalnej”

2 października 2014 r. odbędzie się XXI Debata Tischnerowska pt. „O nieliberalnej demokracji”. W debacie wystąpią: bułgarski politolog Iwan Krastew, filozof polityki Marcin Król oraz nowa rektorka Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, antropolożka Shalini Randeria. Dyskusję poprowadzi amerykański historyk Timothy Snyder, a otworzą Marcin Król oraz Karolina Wigura, szefowa działu politycznego „Kultury Liberalnej”.

XXI Debata Tischnerowska stanowi nowe otwarcie legendarnego cyklu spotkań, poświęconego pamięci ks. Józefa Tischnera, jednego z założycieli wiedeńskiego IWM. Pierwsze 20 dyskusji zorganizowano w latach 2005-2010. Wybitni intelektualiści i postacie życia publicznego – jak Leszek Kołakowski, Timothy Garton Ash, Henryka Bochniarz, Aleksander Smolar, Aleksander Kwaśniewski i inni – dyskutowali wówczas m.in. o przyszłości Europy, globalnej zmianie klimatu, wielkich pytaniach moralnych, o publicznej roli religii… Moderatorami debat byli zawsze Marcin Król i pierwszy rektor IWM, Krzysztof Michalski. Dziś, ponad rok po śmierci Krzysztofa Michalskiego, wracamy do tej tradycji i kontynuujemy organizację najsłynniejszych pewnie debat ostatniego 25-lecia.

Iwan Krastew jest bułgarskim politologiem, dyrektorem Centrum Strategii Liberalnych w Sofii i permanent fellow w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu. Jest autorem cenionych tekstów analitycznych, zwłaszcza na temat teorii i praktyki demokracji, Unii Europejskiej i putinowskiej Rosji. Ostatnio opublikował „Democracy Disrupted. The Global Politics of Protest” (2014). W Polsce ukazał się zbiór jego esejów „Demokracja nieufnych” (2013).

Marcin Król jest historykiem idei, wykładowcą w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych w Warszawie, założycielem i wieloletnim redaktorem naczelnym pisma „Res Publica”. Opublikował wiele ważnych prac z dziedziny badań nad liberalizmem i konserwatyzmem, m.in. „Style politycznego myślenia” (1979), „Romantyzm – piekło i niebo Polaków” (1998), „Bezradność liberałów” (2005), „Europa w obliczu końca” (2012).

Shalini Randeria jest antropolożką, obecnie wykładowczynią i dziekanką Wydziału Antropologii Społecznej w Graduate Institute of International and Development Studies w Genewie, a także visiting professor w Social Science Research Centre w Berlinie. Jej badania obejmują zagadnienia postkolonializmu i nowoczesności w Indiach. Jest autorką m.in. książki „Anthropology, Now and Next” (2014). Od stycznia 2015 r. przejmuje obowiązki rektorki w wiedeńskim Instytucie Nauk o Człowieku.

Timothy Snyder jest amerykańskim historykiem, Housum Professor of History na Uniwersytecie Yale oraz permanent fellow w wiedeńskim Instytucie Nauk o Człowieku. Jest autorem wielu publikacji poświęconych dziejom Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. „Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś” (2006), „Czerwony Książę” (2010), wspólnie z Tonym Judtem – „Rozważania o wieku XX” (2013). Jego książka „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” (2013) stała się światowym bestsellerem.

Dyskusja „O nieliberalnej demokracji” odbędzie się w Auli Starej Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie. Początek o godzinie 18. Wstęp wolny!

Organizatorami debaty są Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu oraz Uniwersytet Warszawski we współpracy z Kulturą Liberalną. Patronat medialny objęły nad nią „Gazeta Wyborcza”, TVN 24 i Radio TOK FM.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na stronie wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/1568147513413822/?ref=22

 

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 298

(38/2014)
29 września 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj