Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Smakując > Siejmy ferment!

Siejmy ferment!

Justyna i Daniel Hofowie

Odmian kimchi jest grubo ponad sto i podawane jest na najrozmaitsze sposoby, jako dodatek do smażonego ryżu, pizzy czy burgerów. Każdy koreański region ma własny przepis. Niezależnie od wersji, kimchi to naturalna dawka zdrowia.

Kimchi jest najbardziej popularną potrawą w Korei. Przygotowuje się je z solonych, fermentowanych warzyw, najczęściej z kapusty pekińskiej i rzepy. Swój niesamowity smak zawdzięcza paście przyrządzonej z płatków papryki chili (gochugaru), czosnku, imbiru, sosu rybnego i ostrygowego. Odmian kimchi jest grubo ponad sto i podawane jest na najrozmaitsze sposoby; jako dodatek do smażonego ryżu, pizzy czy burgerów. Każdy koreański region ma własny przepis. Niezależnie od wersji, kimchi to naturalna dawka zdrowia. Zawiera między innymi witaminy A, B, C i antyoksydanty. Doskonale wpływa na układ trawienny, pomaga w walce z chorobami układu krążenia i cukrzycą. Pewne badania wskazują, że fermentowana kapusta zawiera związki, które pomagają zapobiegać rozwojowi nowotworów. Bogactwo silnych przeciwutleniaczy i zdrowych bakterii w kimchi wzmaga produkcje kolagenu, który pomaga w poprawie elastyczności skóry i opóźnia jej starzenie. Nie bez przyczyny kimichi uważane jest za jedną z najzdrowszych potraw na świecie.

kimchi1

Wraz z nadejściem listopada rozpoczyna się kimjang, czyli tradycja przyrządzania zapasów kimchi na zimę. Zwyczaj ten podkreśla znaczenie dzielenia się i przypomina o potrzebie życia w zgodzie z naturą. Wspólna praktyka kimjang potwierdza tożsamość Korei i stanowi doskonałą okazję do wzmocnienia rodzinnych więzi. W 2013 r. kimjang została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

kimchi2

W Polsce fanem oraz najlepszym znawcą sztuki fermentacji jest Aleksander Baron, właściciel i szef kuchni w warszawskiej restauracji Solec 44 oraz autor wydanej w ubiegłym roku książki pt. „Kiszonki i fermentacje”. Stworzył polskie kimchi z białej kapusty z dodatkiem między innymi chrzanu i gorczycy.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji przygotowania własnego kimchi, to nie traćcie czasu i do dzieła!

kimchi3

Składniki:

1 główka kapusty pekińskiej, posiekana na 2-, 3-centymetrowe kawałki
1 łyżka soli
1/4 szklanki płatków chili
6 ząbków czosnku, posiekanych
5-centymetrowy kawałek świeżego imbiru, drobno posiekany
2–4 łyżki wody
2 łyżeczki sosu ostrygowego
2 łyżeczki sosu rybnego

W dużej misce wymieszajcie ze sobą kapustę z solą, odstawcie na ok. 60–90 min, żeby puściła soki. Odcedźcie kapustę, odciskając sok, nie płuczcie! W malakserze zmiksujcie ze sobą na gładką masę: chili, czosnek, imbir, wodę, sos ostrygowy i rybny. Przygotowanym sosem zalejcie kapustę, dobrze wymieszajcie. Przykryjcie miskę i zostawcie w temperaturze pokojowej przez noc. Przełóżcie kapustę do szczelnego pojemnika i włóżcie do lodówki. Kimchi będzie dobre do spożycia po kliku dniach, a najlepiej będzie smakowało po miesiącu! Smacznego!

Skoro tu jesteś...

... przez kilkanaście lat strona kulturaliberalna.pl pomysłu Edgara Bąka była dla nas przestrzenią wartościowej debaty. Od 1 września Czytelniczki i Czytelnicy Kultury Liberalnej odnajdą kolejne analizy i opinie na nowej wersji naszej strony, zaprojektowanej przez Piotra Kieżuna - szefa Działu Recenzji Książkowych i autora okładek książek w serii Biblioteka Kultury Liberalnej.

Nowa strona kulturaliberalna.pl to między innymi przejrzyste archiwum, dostępne artykuły, książki i wideopodcasty oraz intuicyjna nawigacja.

Jesteśmy wdzięczni naszym Darczyńcom i Patronom za możliwość rozwoju niezależnego i jakościowego dziennikarstwa. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 50 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami.

SKOMENTUJ

Nr 460

(45/2017)
31 października 2017

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNE



WAŻNE TEMATY:

 

TEMATY TYGODNIA

drukuj