Wesprzyj Kulturę Liberalną
Kultura Liberalna istnieje dzięki osobom takim jak Ty. Wesprzyj Kulturę Liberalną
Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Smakując > Siejmy ferment!

Siejmy ferment!

Justyna i Daniel Hofowie

Odmian kimchi jest grubo ponad sto i podawane jest na najrozmaitsze sposoby, jako dodatek do smażonego ryżu, pizzy czy burgerów. Każdy koreański region ma własny przepis. Niezależnie od wersji, kimchi to naturalna dawka zdrowia.

Kimchi jest najbardziej popularną potrawą w Korei. Przygotowuje się je z solonych, fermentowanych warzyw, najczęściej z kapusty pekińskiej i rzepy. Swój niesamowity smak zawdzięcza paście przyrządzonej z płatków papryki chili (gochugaru), czosnku, imbiru, sosu rybnego i ostrygowego. Odmian kimchi jest grubo ponad sto i podawane jest na najrozmaitsze sposoby; jako dodatek do smażonego ryżu, pizzy czy burgerów. Każdy koreański region ma własny przepis. Niezależnie od wersji, kimchi to naturalna dawka zdrowia. Zawiera między innymi witaminy A, B, C i antyoksydanty. Doskonale wpływa na układ trawienny, pomaga w walce z chorobami układu krążenia i cukrzycą. Pewne badania wskazują, że fermentowana kapusta zawiera związki, które pomagają zapobiegać rozwojowi nowotworów. Bogactwo silnych przeciwutleniaczy i zdrowych bakterii w kimchi wzmaga produkcje kolagenu, który pomaga w poprawie elastyczności skóry i opóźnia jej starzenie. Nie bez przyczyny kimichi uważane jest za jedną z najzdrowszych potraw na świecie.

kimchi1

Wraz z nadejściem listopada rozpoczyna się kimjang, czyli tradycja przyrządzania zapasów kimchi na zimę. Zwyczaj ten podkreśla znaczenie dzielenia się i przypomina o potrzebie życia w zgodzie z naturą. Wspólna praktyka kimjang potwierdza tożsamość Korei i stanowi doskonałą okazję do wzmocnienia rodzinnych więzi. W 2013 r. kimjang została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

kimchi2

W Polsce fanem oraz najlepszym znawcą sztuki fermentacji jest Aleksander Baron, właściciel i szef kuchni w warszawskiej restauracji Solec 44 oraz autor wydanej w ubiegłym roku książki pt. „Kiszonki i fermentacje”. Stworzył polskie kimchi z białej kapusty z dodatkiem między innymi chrzanu i gorczycy.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji przygotowania własnego kimchi, to nie traćcie czasu i do dzieła!

kimchi3

Składniki:

1 główka kapusty pekińskiej, posiekana na 2-, 3-centymetrowe kawałki
1 łyżka soli
1/4 szklanki płatków chili
6 ząbków czosnku, posiekanych
5-centymetrowy kawałek świeżego imbiru, drobno posiekany
2–4 łyżki wody
2 łyżeczki sosu ostrygowego
2 łyżeczki sosu rybnego

W dużej misce wymieszajcie ze sobą kapustę z solą, odstawcie na ok. 60–90 min, żeby puściła soki. Odcedźcie kapustę, odciskając sok, nie płuczcie! W malakserze zmiksujcie ze sobą na gładką masę: chili, czosnek, imbir, wodę, sos ostrygowy i rybny. Przygotowanym sosem zalejcie kapustę, dobrze wymieszajcie. Przykryjcie miskę i zostawcie w temperaturze pokojowej przez noc. Przełóżcie kapustę do szczelnego pojemnika i włóżcie do lodówki. Kimchi będzie dobre do spożycia po kliku dniach, a najlepiej będzie smakowało po miesiącu! Smacznego!

...czy możemy zatrzymać Cię na chwilę? Skoro jesteś tu z nami, mamy do Ciebie ważną prośbę.

„Kultura Liberalna” jest tygodnikiem wydawanym społecznie, to znaczy istnieje dzięki wsparciu Darczyńców. W każdy wtorek publikujemy pełnowymiarowe wydanie magazynu, wydajemy książki, organizujemy wydarzenia publiczne.

Dajemy głos ludziom rozmaitych profesji i środowisk, którzy mają do powiedzenia coś ważnego i ciekawego - niezależnie od potrzeb reklamodawców i komercyjnych wymogów. Wierzymy w pluralistyczną demokrację i rozmawiamy także z tymi, z którymi się nie zgadzamy. Bez „KL” w naszym kraju byłoby smutniej!

Przed nami kolejne cele. Aby działać stabilnie i zachować pełną niezależność, musimy znacznie poszerzyć grono osób, które wspierają nas bezpośrednimi, comiesięcznymi wpłatami. Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą, abyś dołączył lub dołączyła do grona naszych comiesięcznych Darczyńców. Zajmie to tylko minutę!

SKOMENTUJ

Nr 460

(45/2017)
31 października 2017

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj