Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Skrzydłowska-Kalukin w czwartek]...

[Skrzydłowska-Kalukin w czwartek] Czy należy bać się Konfederacji z Tik-Toka?

Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin

Normalny człowiek je mięso i jeździ samochodem – może jeszcze dzieci do szkoły mam wozić na rowerku? Państwo kradnie moje pieniądze, nazywa to podatkami, a potem uprawia rozdawnictwo. Dlaczego mam płacić na nierobów? Oprócz policji i wojska wszystko powinno być prywatne, wtedy będzie działać, a jak kogoś nie stać na lekarza, to niech zarobi. Tusk już zszedł na dno z tym ekologizmem i socjalizmem. Zaraz będzie rozdawał, jak PiS. Nie mam na kogo głosować.

I kiedy człowiek czuje, że doszedł do ściany, wtedy przez szybkę komputera, telewizora, smartfona stuka uśmiechnięty, rozśpiewany, roztańczony, wygadany Sławomir Mentzen z Tik-Toka i Krzysztof Bosak z sejmowych konferencji prasowych i programów publicystycznych. Lubią samochody, burgery (polskie!) i piwo, rozumieją normalnych facetów i szanują ich pieniądze. Wiedzą, kto jest głową rodziny i co to jest rodzina (wiadomo, chłopak i dziewczyna). A jednocześnie, co najważniejsze – nie są od Kaczyńskiego i Ziobry.

I jeszcze nie rządzili.

Trudno milczeć, kiedy rośnie skrajna prawica

Skoro Platforma Obywatelska rzekomo skręciła w lewo, człowiek z wolnorynkowymi poglądami poczuł się niezaopiekowany, partia spoza układu, czyli Polska 2050, słabnie, do tego rozmawia z PSL-em, a chłopaki z Konfederacji nie wpisują się w stary podział. Być może to są powody, że notowania Konfederacji wzrosły, według różnych sondaży – do około 10 procent.

Po stronie opozycyjnej, zarówno wśród polityków, jak publicystów, trwa dyskusja, jak na to reagować. Przestrzegać czy zamilknąć? Czy jeśli politycy PO i media antypisowskie za mocno poprowadzą kampanię ostrzegania przed Konfederacją, to nie wywołają efektu odchylonego wahadła? Po takich kampaniach nawet wyborcy Razem zdolni są w odruchu sprzeciwu poczuć sympatię do skrajnych wolnorynkowców.

Milczeć też trudno, kiedy poparcie zyskuje skrajna prawica. Wydaje się, że najgorsze, co w tej chwili chwały może się przytrafić Konfederacji, która, jak się okazuje, może liczyć na nowych wyborców, to przypominać, kto do niej należy – Grzegorz Braun i Janusz Korwin Mikke, którzy jawnie wyrażają sympatię do Rosji. Nie widać ich ostatnio, jak Jarosława Kaczyńskiego czy Antoniego Macierewicza przed wyborami, ale podobnie jak ci dwaj politycy w PiS-ie, tak tamci dwaj politycy w Konfederacji też są.

Wyborców zniechęconych „socjalistycznym” i progresywnym światopoglądowo zwrotem w PO i osłabieniem notowań Polski 2050 z zapału do Konfederacji może też wyleczyć przypomnienie, co politycy tej partii mówią o aborcji – zakazać. O Unii Europejskiej – wyjść albo przynajmniej kontestować. A to powinno się wydać nowym zwolennikom wątpliwie wolnościowe. Frontmani Metzen i Bosak nie reprezentują środowiska atrakcyjnego dla człowieka o potrzebach wolnościowych, ale przy tym nie skrajnie konserwatywnych.

Nie pierwsi antysystemowcy

Drugie pytanie brzmi, czy obecny wzrost poparcia dla Konfederacji rzeczywiście jest groźny dla demokracji i czy zapowiada Sejm, w którym trzeba będzie się układać ze środowiskiem znanym z ksenofobii, homofobii, szowinizmu, krótko mówiąc – konserwatywnego populizmu. Przypomnijmy, że baliśmy się już tak samo działalności i popularności Pawła Kukiza, a jego partia niedawno przestała istnieć. On również był antysytemowy, również poważnie sceptyczny wobec światopoglądowych nowinek („terroru”) i też jeszcze nie rządził.

Wygląda na to, że to nie wystarczy, żeby rozgrywać w polskiej polityce. Być może więc niepotrzebnie politycy i publicyści z obozu prodemokratycznego uderzają w dzwony. Jednak z drugiej strony, Kukiz wszedł do Sejmu i choć ostatecznie niewiele w nim zdziałał, to jednak przez jakiś czas mógł działać. A politycy Konfederacji mają lepsze doświadczenie polityczne niż on. A wiemy, jakie spustoszenie może zrobić mała partyjka z ambicjami, kiedy od jej kilku głosów zależy większość – widzimy, co się dzieje w sądach i prokuraturze.

Nie pierwsza trzecia siła

Konfederacja z obecnymi wynikami aspiruje do roli trzeciej siły w Sejmie. To miejsce zwolniła dopiero niedawno Polska 2050, ale jeszcze całkiem niedawno było zajęte i to długo. W dodatku pozycja Szymona Hołowni była nieporównywalnie silniejsza niż Konfederacji i nie jest to partia radykalna. Po trzecie, nie wiadomo, czy nie wróci na swoją pozycję. Może więc obawy o to, że, przypomnijmy, skrajna populistyczna prawica, utrzyma obecne poparcie, są nadmiarowe.

A jeśli nie są, to warto wymyślić lepszy sposób na to, by przed nią przestrzec, niż powtarzanie we wszelkich programach publicystycznych, że Konfederacja to faszyści. Bo ludzie się osłuchają i przestaną się tego bać. Może więc po prostu warto korzystać z medialnej gotowości liderów i pytać: czy aborcja powinna być zakazana, czy księża pedofile powinni być bezkarni, czy Kościół powinien mieszać się do polityki. Czyli o wszystko to, co budzi emocje, a na co Mentzenowi i Bosakowi nie jest wygodnie odpowiadać.

 

* Zdjęcie użyte jako ikona wpisu: profil facebookowy Krzysztofa Bosaka

 

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 742

(13/2023)
30 marca 2023

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj