0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Pożyczka...

[Przegląd prasy] Pożyczka dla Ukrainy, cypryjski gaz i ociężałość NATO

Marcin Dobrowolski

We wtorek Ukraina otrzyma pierwsze 100 mln euro pomocy od Unii Europejskiej. W Niemczech wielka koalicja zapowiada wielką reformę systemu emerytalnego. Cypr liczy na odkrycie złóż gazu, gromadzących rezerwy sięgające 112-140 mld metrów sześciennych. „NATO nie jest w stanie obronić państw Sojuszu”, pisze „Der Spiegel”.

Chyba nigdy jeszcze nikt nie czekał na przelew z takim utęsknieniem. Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen, we wtorek Ukraina otrzyma pierwsze 100 mln euro pomocy od UE. Pieniądze te pochodzą z programu pomocy o łącznej wartości 1,6 mld euro. Mają zostać przeznaczone na stabilizację ukraińskiego budżetu oraz opłacenie pilnych należności, w tym uregulowanie długu za gaz. Zgodnie z informacją KE kolejną ratę pomocy z tego programu Ukraina otrzyma po ratyfikacji podpisanego z Komisją Europejską protokołu w sprawie wykorzystania tych środków. Pakiet wsparcia dla Ukrainy, który UE przyjęła już w marcu ma wartość ponad 11 mld euro i rozłożony będzie na kilka lat. Składają się na niego m.in. granty oraz pożyczki z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Unijne wsparcie zależy jednak od wdrażania przez Kijów reform i programu naprawczego. UE postanowiła także jednostronnie otworzyć swój rynek dla eksportu z Ukrainy, co ma przynieść producentom z tego kraju oszczędności rzędu 500 mln euro rocznie.

*

W Niemczech wielka koalicja zapowiada wielką reformę. Zgodnie z jej założeniami Niemcy, którzy przepracowali 45 lat będą mogli odejść na emeryturę w wieku 63 lat. Obniżenie wieku emerytalnego jest flagowym projektem jednego z partnerów koalicyjnych, SPD. Partia walczyła o zmianę wprowadzonego w 2007 roku prawa, które podwyższało wiek emerytalny. Oczywiście do proponowanych zmian sceptycznie podchodzą ekonomiści, którzy ostrzegają, że reforma uderzy w największą gospodarkę Europy. Według analityków reforma zwiększy wydatki państwa o około 900 mln euro rocznie. Niemcy pracują dłużej od Greków, Hiszpanów i Francuzów. Zwykle przechodzą na emeryturę po ponad 37 latach pracy. Według danych Eurostatu, średnia w Unii Europejskiej to 35 lat pracy.

*

Gaz spod dna Morza Śródziemnego może pomóc uniezależnić Europę od dostaw surowca z Rosji, czytamy na internetowych stronach agencji Bloomberga. Jak poinformował cypryjski minister ds. energii, George Lakkotrypis, kraj liczy na odkrycie złóż, gromadzących rezerwy sięgające 112-140 mld metrów sześciennych. To oznaczałoby niemal podwojenie dotychczas udokumentowanych rezerw i umożliwiłoby budowę gazoportu. Gazoport mógłby być wykorzystywany do eksportu surowca wydobywanego w całej wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, gdzie udokumentowane rezerwy sięgają aż 3,4 bln metrów sześciennych. Zdaniem cypryjskich władz, kraj będzie mógł dokładniej oszacować wielkość posiadanych złóż w ciągu 12-18 miesięcy, kiedy koncerny wydobywcze rozpoczną badania geologiczne. Inwestycje w wydobycie gazu to dla cypryjskiej gospodarki okazja do wyrwania się z kryzysu. W pierwszym kwartale PKB spadł o 4,1 proc., licząc rok do roku.

*

NATO nie jest w stanie obronić państw Sojuszu – napisał Philipp Wittrock na stronach „Der Spiegel”. Autor powołuje się na wewnętrzny raport organizacji, w którym stwierdzono, że zdolność Rosji do podejmowania niespodziewanych operacji wojskowych o znaczących skutkach stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności strefy euroatlantyckiej. „Sytuacja ta działa destabilizująco i jest zagrożeniem dla sojuszników, którzy mają wspólną granicę z Rosją lub znajdują się w jej sąsiedztwie” — oceniają natowscy eksperci w dokumencie, do którego dotarli dziennikarze. Według nich, jeszcze pół roku temu oceny tej treści byłyby w raporcie NATO nie do pomyślenia. Aneksja Krymu oraz wydarzenia we wschodniej Ukrainie sprawiły jednak, że dotychczasowa pewność, iż konflikt zbrojny w Europie Środkowej jest niemożliwy, stanęła pod znakiem zapytania. Ewentualna mobilizacja sił sojuszniczych do wspólnego działania musiałaby potrwać pół roku. Jeden z cytowanych ekspertów skomentował to następująco: „W takim tempie nie zdążyliby nawet na paradę zwycięstwa Rosjan”.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 280

(20/2014)
20 maja 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj