0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Arabowie. As-Sadawi, Szukri,...

Arabowie. As-Sadawi, Szukri, Churi i inni

Piotr Kieżun

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu „Piątek: Literatura!”, poświęcone współczesnej literaturze arabskiej, które odbędzie się 24 marca, w piątek, na Poddaszu Kultury.

PLAKATnet

Serdecznie zapraszamy na Poddasze Kultury przy ulicy Chmielnej 15 lok. 9 na pierwsze po dłuższej przerwie spotkanie z cyklu „Piątek: Literatura!”. Tym razem rozmawiamy o współczesnych pisarzach arabskich, których fragmenty dzieł ukazały się w podwójnym arabskim numerze „Literatury na Świecie” (2016/11–12). Są wśród nich teksty Nawal as-Sadawi, egipskiej psycholożki, obrończyni praw człowieka i pisarki feministycznej; Muhammada Szukriego, marokańskiego pisarza, autora kontrowersyjnej powieści „Al-chubz al-hafi” (ang. tł. „For Bread Alone”, 1973); Gamala al-Ghitaniego, zmarłego w 2015 r. egipskiego pisarza, którego proza porusza społeczno-polityczne problemy współczesnego Egiptu; Libańczyka Iljasa Churiego, znanego polskiemu czytelnikowi z powieści „Jalo” (Karakter, 2014) i pochodzącego z Syrii kurdyjskiego pisarza piszącego po arabsku Salima Barakata. Z wyjątkiem Churiego wszyscy autorzy są po raz pierwszy tłumaczeni na język polski.

Do rozmowy zaprosiliśmy znakomitych gości:

Hannę Jankowską – orientalistkę, tłumaczkę z języków arabskiego i angielskiego, autorkę przekładów m.in. Iljasa Churiego i Gamala al-Ghitaniego.

Marcina Michalskiego – arabistę, autora, we współpracy z Michaelem Abdallą, pierwszego w Polsce obustronnego słownika polsko-arabskego arabsko-polskiego, tłumacza książek m.in. Iljasa Churiego, Chalida al-Chamisi, Rabiego Dżabira.

Hatifa Janabiego – irackiego poetę osiadłego w Polsce, lektora języka arabskiego na Uniwersytecie Warszawskim, tłumacza wierszy m.in. Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta na język arabski.

Spotkanie poprowadzą Justyna Czechowska i Piotr Kieżun.
Wstęp, jak zwykle, wolny.

KIEDY: 24 marca (piątek)
GDZIE: Poddasze Kultury, ul. Chmielna 15 lok. 9 (III piętro)

Organizatorzy: Kultura Liberalna, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Partner: Literatura na Świecie

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 428

(12/2017)
23 marca 2017

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj