Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Czytając > Kiedy potrzeba szczęśliwego...

Kiedy potrzeba szczęśliwego zakończenia. Recenzja książki „Kawiarnia pod Pełnym Księżycem” [KL dzieciom]

Magdalena Furmanik-Kowalska

Japońska pisarka Mai Mochizuki stworzyła tę powieść zainspirowana wypatrzoną w internecie ilustracją Chihiro Sakurady, przedstawiającą kawiarnię prowadzoną przez kota. „Kawiarnia pod Pełnym Księżycem” to sięgająca po motywy astrologii zachodniej historia, która przypomina, że nigdy nie jest za późno, by podążać za swoją gwiazdą; książka, która wpisuje się w niezwykle ostatnio popularny nurt comfort books, czyli lektur pogodnych, ciepłych, poprawiających humor.

Kiedy potrzebujemy szczęśliwego zakończenia, sięgamy po znane nam „ciepłe” książki, włączamy oglądane już wielokrotnie filmy. W jakich sytuacjach potrzebujemy szczęśliwego zakończenia? Czy tylko w „szare” dni? A może w każdym z nas, nawet w dorosłych, drzemie tęsknota za ładem? Nadzieja, że dobro zawsze wygrywa ze złem, a po burzy wychodzi słońce? Lubimy, kiedy coś lub ktoś utwierdza nas w takim przekonaniu. Potrzebują tego na pewno nastolatkowie, którzy przechodzą czas kształtowania się samoświadomości, poglądów życiowych i wartości. Z pomocą przychodzą comfort books, książki, które mają sprawić, że poczujemy się lepiej na tym świecie. Opowieści, które ilustrują, że każdy z nas ma jakieś własne, różne, odmienne problemy, ale zawsze są na nie odpowiednie sposoby – wystarczy spojrzeć w głąb siebie. Aha, i koniecznie publikacje te muszą być estetycznie wydane, aby samo obcowanie z nimi sprawiało przyjemność.

Do takich pozycji należy „Kawiarnia pod Pełnym Księżycem” autorstwa japońskiej pisarki Mai Mochizuki z dopełniającymi jej treść świetnymi ilustracjami Chihiro Sakurady. Już okładka książki przykuwa uwagę i zachęca do sięgnięcia po nią. Ukazuje ona tytułową kawiarnię ulokowaną w samochodzie dostawczym (tzw. food trucku), której obsługę stanowią koty mówiące ludzkim głosem. Ilustracja okładkowa utrzymana w charakterystycznym dla japońskiej popkultury stylu, znanym z nam z mangi i animacji, jest kawaii, czyli fajniusia. Podobnie wewnętrzne rysunki przedstawiające serwowane w kawiarni magiczne napoje i desery, a także zakładka, stworzona przez Paulinę Piorun specjalnie dla polskich czytelników.

„Kawiarnia pod Pełnym Księżycem nie ma stałego miejsca. Pojawia się nieoczekiwanie w różnych okolicach. Może to być znajomy pasaż handlowy, końcowa stacja kolei lub cicha dolina rzeki. W naszej kawiarni nie przyjmujemy zamówień od gości. Serwujemy specjalnie dla Państwa przygotowane słodycze, przekąski i napoje.
– A może to tylko sen – powiedział, z uśmiechem mrużąc ślepka, trójkolorowy kocur, który zjawił się nagle przed moimi oczami”.

Tak rozpoczyna się ta historia, a właściwie historie kilku kobiet i mężczyzn w różnym wieku, o odmiennych zawodach i zróżnicowanych temperamentach, których los w pewnym momencie zetknął ze sobą. Każda z tych osób trafia do niezwykłej kawiarni, gdzie spotyka nietuzinkowe koty, które czytają z gwiazd i podają najsmaczniejsze na świecie desery i napoje – café affgato z lodami planetarnymi, racuszki z masłem Księżyc w Pełni czy kawę mrożoną z dodatkiem syropu Zorza Polarna. Dzięki nim bohaterowie mogą się zatrzymać, przyjrzeć swojemu dotychczasowemu życiu, własnym mocnym i słabym stronom, potencjałowi, a potem pójść raźniej w dalszą drogę. Magiczne potrawy i napoje kotów mają „uzdrawiającą” moc… a może to nie one? 

Chcecie sprawdzić? Polecam sięgnąć po „Kawiarnię pod Pełnym Księżycem”, gdzie zachodnia astrologia, japońska wiara w kocią magię i współczesna psychologia mieszają się ze sobą, tworząc smakowitą strawę dla ducha. Jest to pozycja lekka, zabawna i nieprzytłaczająca moralizatorskim tonem. Książka znakomita dla nastolatków potrzebujących wsparcia w okresie wewnętrznego dojrzewania, a także dla dorosłych, którzy lubią wierzyć w szczęśliwe zakończenie. Publikacja będąca jak kubek gorącej gęstej gorzkiej czekolady lub aromatycznej kawy o lekko cierpkim smaku, bo – aby docenić pomyślność w życiu – trzeba doświadczyć choćby małego trudu.

 

Książka:

Mai Mochizuki, „Kawiarnia pod Pełnym Księżycem”, il. Chihiro Sakurada, projekt okładki, zakładki i stron tytułowych: Paulina Piorun, il. na okładce: Jędrzej Nyka, przeł. Barbara Słomka, wyd. WAB, Warszawa 2024.
Proponowany wiek odbiorcy: 14+

 

Rubrykę redaguje Paulina Zaborek.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 798

(17/2024)
23 kwietnia 2024

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj