0000 398 695
close
Wesprzyj wolne media! Przekaż 1,5% na Kulturę Liberalną WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

Wesprzyj
wolne media!

Przekaż 1,5%
na Kulturę Liberalną

Przekaż 1,5% na Kulturę Liberalną forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Konsekwencje...

[Przegląd prasy] Konsekwencje umów i czynów

Marcin Dobrowolski

Henry Kissinger o Putinie i Rosji dla CNN. Jean-Claude Juncker wyciąga wnioski z kryzysu na Ukrainie. A Francja – mimo kryzysu na Wschodzie – nie zamierza wstrzymywać dostaw okrętów Mistral do Rosji.

EUROPROJEKT to nazwa inicjatywy podjętej przez siedem gazet Grupy Bonnier – szwedzkiego koncernu medialnego wydającego prasę gospodarczą w Europie Środkowej i Wschodniej – „Aripaev” (Estonia), „Børsen” (Dania), „Dagens Industri” (Szwecja), „Finance” (Słowenia), „Kauppalehti” (Finlandia), „Verslo Zinios” (Litwa) oraz „Puls Biznesu” (Polska). Przez siedem dni na ich łamach prezentowane będą rozmowy z ważnymi osobami sceny polityczno-biznesowej. Cykl otwiera Jean-Claude Juncker, kandydat chadeków na szefa Komisji Europejskiej.

Weteran europejskiej polityki jest głęboko zaniepokojony, bo choć Europejski Bank Centralny utrzymuje stopy procentowe na prawie zerowym poziomie, to firmy w całej UE – przede wszystkim małe i średnie – mają wielkie trudności z dostępem do kredytu bankowego. A jeśli już uda im się go mieć, płacą dwucyfrowe oprocentowanie. Ostatnie badania wskazują, że pożyczki dla biznesu w strefie euro spadają w tempie ponad 3 proc. rocznie. Zdaniem Jean-Claude’a Junckera, nadszedł czas, by banki zaczęły wypełniać swoje obowiązki. Polityk ten ma spore szanse na wygraną, bo EPP wciąż prowadzi w sondażach, choć ostatnio dogania ją partia socjalistyczna (jej kandydatem na szefa KE jest Martin Schultz). Prócz sygnalizowania konieczności pobudzania europejskiej gospodarki Junkcer stara się wyciągać wnioski również z kryzysu na Ukrainie: „Musimy zreorganizować dostawy energii w Europie. Niektóre kraje są w niemal 100 proc. zależne od importu gazu i ropy z Rosji. To prowadzi do sytuacji, gdy uzależniamy się od Rosji nie tylko gospodarczo i handlowo, ale także politycznie”. Polityk popiera ideę unii energetycznej oraz idące za nią inwestycje w dywersyfikację źródeł surowców, co dodatkowo wesprze europejską gospodarkę.

*

„Mimo kryzysu na Ukrainie Francja nie zamierza wstrzymywać dostaw Mistrali do Rosji” – informował poniedziałkowy „Le Monde”. Jak donosi gazeta, czwartkowe wystąpienie asystent sekretarza stanu USA ds. europejskich Victorii Nuland, która „otwarcie ostrzegła Francję przed sprzedażą Mistrali Rosji”, wywołało w Paryżu burzę. Goszczący w Baku François Hollande powiedział, że kontrakt nie zostanie na razie zawieszony, a cytowany przez „Le Monde” doradca Pałacu Elizejskiego stwierdził dobitnie: „Ten kontrakt został podpisany, i zostanie zrealizowany. Rosjanie zapłacili, a anulowanie go pociągnęłoby za sobą kary pieniężne. W tej sytuacji to Francja byłaby przedmiotem sankcji”. Rosja i Francja podpisały w czerwcu 2011 r. kontrakt na zakup dwóch okrętów desantowych Mistral dla rosyjskiej marynarki wojennej. Niektórzy sojusznicy Francji w NATO zgłaszali w tej sprawie zastrzeżenia, krytykując udostępnianie nowoczesnych technologii zbrojeniowych Moskwie, która mogłaby wykorzystać je przeciwko swym postkomunistycznym sąsiadom. Obawy wzrosły po akcji militarnej Rosji przeciwko Gruzji w 2008 roku. Duży okręt desantowy Mistral ma blisko 24 tys. ton wyporności. W rejsach transoceanicznych może transportować 40 czołgów, 450 żołnierzy i 16 ciężkich śmigłowców.

*

Od czterech lat nie było tak słabego zainteresowania kupnem rosyjskich obligacji – donosi agencja Bloomberga, a za nią najważniejsze tytuły ekonomiczne. Również sami Rosjanie tracą zaufanie do rodzimej gospodarki masowo wyprzedając rubla. Bank centralny Rosji poinformował, że w marcu popyt na zagraniczne waluty, głównie dolary i euro, sięgnął 14,9 mld USD (45,2 mld zł) i był największy od stycznia 2009 roku, donosi Reuters na swojej stronie internetowej. Popyt na zagraniczne waluty był w marcu 1,5 raza większy niż w lutym. Pojawił się w momencie, kiedy na początku miesiąca prezydent Władimir Putin oświadczył, że jego kraj ma prawo inwazji na Ukrainę w celu ochrony mieszkających tam Rosjan. Rosjanie ruszyli także do banków po ulokowane tam waluty. Bank centralny ujawnił, że wycofali z nich równowartość 6,9 mld USD. To rekordowe tempo odpływu pieniądza.

*

Putin nie zaplanował kryzysu ukraińskiego, choć zawsze chciał mieć ten kraj w sferze wpływów Rosji – powiedział Henry Kissinger w wywiadzie wyemitowanym w niedzielę na antenie CNN. Zdaniem Kissingera fakt, że „Putin wydał 60 mld dol. na igrzyska olimpijskie w Soczi, by przedstawić Rosję jako normalne, postępowe państwo przeczy raczej teorii”, że kryzys na Ukrainie (który eskalował tuż po zakończeniu olimpiady) i aneksja Krymu były z góry zaplanowane. Nestor światowej dyplomacji zwrócił uwagę, że „każdy wpływowy Rosjanin, którego poznałem, włącznie z dysydentami, takimi jak Aleksander Sołżenicyn i Josif Brodski, uznawał Ukrainę za historyczne dziedzictwo Rosji”. Zdaniem byłego sekretarza stanu nie wolno zaakceptować rosyjskich metod działania w regionie, a państwa Zachodu winny najpierw przywrócić pomóc Ukrainie przywrócić porządek, a następnie regulować swoje stosunki z Rosją.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 279

(19/2014)
13 maja 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj