0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Temat tygodnia > Nawalny kontra Putin....

Nawalny kontra Putin. Kto wygrywa?

Szanowni Państwo!

W ostatnią niedzielę w Rosji zatrzymano ponad 5 tysięcy osób. O tysiąc więcej niż tydzień wcześniej! Od dwóch tygodni w Rosji trwają protesty przeciwko władzy, które miały miejsce w ponad 100 rosyjskich miastach. Wybuchły one krótko po aresztowaniu rosyjskiego polityka Aleksieja Nawalnego.

Przypomnijmy, że w 2020 roku Nawalny został otruty w akcji rosyjskich służb. Cudem przeżył zamach, a następnie przechodził leczenie w Berlinie. Zaledwie zebrał siły, dokonał rzeczy niezwykłej – opublikował na YouTubie film na temat zamachu na jego życie, w którym rozmawia telefonicznie… z jednym ze swoich niedoszłych zabójców!

Ostatnio polityk zdecydował się powrócić do Rosji, gdzie został zatrzymany zaraz po lądowaniu. Już następnego dnia na YouTubie pojawił się blisko dwugodzinny film, w którym Nawalny ujawnia majątek Putina w postaci ogromnego kompleksu pałacowego w Gelendżyku nad Morzem Czarnym. Widzowie mogą „zobaczyć korupcję”, która była niezbędna do budowy i ochrony obiektu, zapoznać się z budynkami stojącymi na terenie posiadłości, a także obejrzeć pełne przepychu wnętrza.

Oprócz Nawalnego w ostatnim czasie zatrzymano jego żonę Julię. Do aresztu trafiło także wielu współpracowników polityka i dziennikarzy. Państwowy regulator żądał, by administratorzy portali internetowych blokowali informacje o liczbie uczestników protestów i „fake newsy” o brutalności policji.

Czy wydarzenia w Rosji stanowią zagrożenie dla władzy Władimira Putina?

O znaczeniu rosyjskich protestów piszemy w dzisiejszym numerze „Kultury Liberalnej”.

Stały współpracownik „Kultury Liberalnej” Filip Rudnik pisze o tym, w jaki sposób Nawalny zmienił rosyjską politykę, opisuje działalność lokalnych struktur jego ruchu, a także przytacza swoje rozmowy z rosyjskimi demonstrantami. Rudnik zwraca uwagę na znaczenie internetu jako ośrodka działalności opozycji we współczesnej Rosji, gdzie inne kanały komunikacji między opozycją a obywatelami zostały zduszone przez władzę. Jak pisze Rudnik, w odpowiedzi na opór Putin zapewne odpowie represjami, jednak przemoc nie gwarantuje mu społecznego poparcia, które jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa rosyjskiej elicie.

O sytuacji społecznej w Rosji opowiada nam dyrektor Centrum Lewady Lew Gudkow, z którym rozmawiała Joanna Kozłowska. Zwraca on uwagę na to, że obecnie protesty to nie tylko wyraz solidarności z Nawalnym, lecz także odpowiedź na trudną sytuację rosyjskiej gospodarki i związane z tym pogorszenie warunków życia. Jak mówi Gudkow, „mamy do czynienia raczej z powolną erozją społecznego przekonania o prawowitości władzy. To samo dotyczy osobistej popularności Władimira Putina”. 

Panoramę rosyjskiej opozycji od początku rządów Putina do dzisiaj przedstawia Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka oraz autorka książek o Rosji, w rozmowie z Tomaszem Sawczukiem. Kurczab-Redlich opisuje poglądy polityczne samego Nawalnego, zwraca także uwagę na dwie ważne sprawy. Po pierwsze, dzisiejsza aktywność Nawalnego to kolejny etap długiej sztafety działalności opozycyjnej w Rosji, a także wcześniejszych protestów, o których opowiada w wywiadzie. Po drugie, podkreśla ona odwagę demonstrujących, w związku ze skalą represji politycznych w Rosji. Jak mówi, „ludzie, którzy protestują dzisiaj w Rosji, to ludzie w najwyższym stopniu bohaterscy”. Choćby z tego powodu należy im się nasza uwaga.

Niebawem opublikujemy kolejne rozmowy na ten temat.

Zapraszamy do lektury!

Redakcja „Kultury Liberalnej”

 

Zdjęcia wykorzystane jako ikona wpisu: kremlin.ru, kanał YouTube Aleksieja Nawalnego

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 630

(5/2021)
2 lutego 2021

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj