0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Napięcia...

[Przegląd prasy] Napięcia w Turcji, przyszłość Katalonii i wielka powódź

Marcin Dobrowolski

Protesty w Turcji trwają. Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia manifestacji tysiące demonstrantów znów zgromadziło się na placu Taksim w Stambule – o czym poinformował dziennik „Radikal”. W tym samym czasie premier Recep Tayyip Erdoğan deklaruje nieugiętość swej postawy i powtarza, że nawet jego cierpliwość ma granice. Ta sytuacja nie wróży szybkiego załagodzenia konfliktu – wnioskuje gazeta. „Mobilizacja mas przeciwko demonstrantom, prowokacje i szantaż, podobnie jak groźby pod adresem mieszczańskiej elity laickiej i stawianie na twardy kurs przeciwko opozycji, w tym posługiwanie się argumentacją religijną […] to niebezpieczna droga.” – napisał „Radikal”.

„Kolejny krok Katalonii na drodze do niepodległości” – tak bukareszteński „Evenimentul Zieli” ocenia porozumienie zawarte między UNESCO a rządem Katalonii. W myśl umowy przedstawiciel autonomicznej wspólnoty będzie działać w międzynarodowej organizacji pod nadzorem hiszpańskiego zwierzchnika. Z kolei „El Periódico de Catalunya” zauważa, że „nie chodzi o bezpośredni udział w pracach u boku Hiszpanii ani o status Quebecu [którego stały przedstawiciel od 2006 r. wchodzi w skład delegacji Kanady w UNESCO].” W myśl dokumentu przedstawiciele regionalnego rządu, mianowani za zgodą władz centralnych, będą mogli działać w niektórych dziedzinach takich jak oświata, kultura, nauki społeczne, nauki przyrodnicze i komunikacja.

Powodziowa katastrofa Środkowej Europy. O obfitych deszczach i grożących wylaniem rzekach pisały wszystkie gazety regionu. Sytuacja w Pradze, gdzie w ubiegły wtorek Wełtawa osiągnęła najwyższy poziom wody, jest już ustabilizowana, ale Łaba zagraża Uściu nad Łabą i północy kraju. Dziennik gospodarczy „Hospodářské Nowiny” zwraca uwagę, że to już druga powódź stulecia w ciągu jedenastu lat, a do tego występująca w regionie, w którym stopa bezrobocia jest i tak już wysoka, zagrożony jest przemysł, sytuacja społeczna jest napięta, a administracja zadłużona. Zniszczeniom uległy również regiony na zachodzie Austrii, przypomina „Die Presse”. W odpowiedzi na bieżące wydarzenia politycy zapowiedzieli obostrzenie prawa budowlanego i surowy zakaz inwestycji na terenach zalewowych. We wszystkich krajach dotkniętych powodzią politycy wychodzą na wały, pochylają się nad mapami i zakładają nieodłączny element garderoby – kalosze.

Nie inaczej jest w Niemczech, gdzie kanclerz obiecała przekazać 100 mln euro z budżetu federalnego na poszkodowanych przez wodę – napisał „Die Tagesspiegel”. To ważny sprawdzian dla Angeli Merkel, bowiem już za trzy miesiące odbędą się wybory, które zweryfikują zaufanie do niemieckich chadeków. Wydaje się jednak, że w najgorszej sytuacji znajdują się nizinne Węgry, które walczyły z największą w historii kraju falą powodziową. Jak napisał dziennik „Népszava”, już w ubiegły wtorek premier Viktor Orbán wprowadził stan wyjątkowy oraz zapowiedział możliwość mobilizacji nawet 16 tys. funkcjonariuszy. Na uwagę zasługują również działania informacyjne węgierskiego rządu prowadzone na Facebooku, gdzie wielokrotnie w ciągu dnia zamieszczane są zdjęcia premiera wizytującego wały, rozmawiającego ze „zwykłymi ludźmi” czy jedzącego gulasz z ratownikami. To pierwsza wielka powódź, podczas której działania władz można szeroko relacjonować w mediach społecznościowych. Wiele wskazuje na to, że węgierska kampania propagandowa prowadzona w Internecie stanie się materiałem do ciekawego studium przypadku.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 231

(24/2013)
11 czerwca 2013

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj