close
 
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Grecja...

[Przegląd prasy] Grecja wychodzi, Polska stoi w miejscu

Marcin Dobrowolski

O śmierci Güntera Grassa, coraz bardziej realnej możliwości rozpadu strefy euro i międzynarodowych badaniach poziomu rozwoju społecznego.

„Der große Grass” – tak „Frankfurter Allgemenine Zeitung” w swym internetowym wydaniu zatytułował wspomnieniowy felieton  o zmarłym w poniedziałek nobliście. Już w pierwszych zdaniach autor tekstu zwraca uwagę na znaczenie słów zapisanych przez Grassa w książce „Przy obieraniu cebuli” – jego ostatecznym przyznaniu się do służby ochotniczej w Waffen SS w ostatnich miesiącach wojny, a także wcześniejsze zaangażowanie w denazyfikację.

*

Ta sama gazeta, lecz w wydaniu niedzielnym, podsumowywała sytuację greckich finansów. Część urzędników uczestniczących w ubiegłotygodniowym spotkaniu wiceministrów finansów była zaskoczona brakiem postępu w przedstawianiu przez Ateny planów reform gospodarczych. W rozmowie z „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” przyrównali oni przedstawiciela Grecji w rozmowach do kierowcy taksówki, który tylko prosi o pieniądze. Jeśli na kolejnym spotkaniu, zaplanowanym na 24 kwietnia, przedstawiciele strefy euro uznają uzupełnione propozycje Grecji za niewystarczające, mogą zablokować nową transzę programu pomocowego, ostrzega portal MarketWatch.

*

Państwa europejskie już od dawna przygotowują się do opuszczenia przez Grecję strefy euro, ale dopiero teraz zaczynają o tym mówić otwarcie. Nawet jeśli nie należą do eurolandu. O takich przygotowaniach napisał m.in. „The Times”, informując o działaniach Banku Anglii, Ministerstwa Skarbu i krajowego nadzoru finansowego, które pragną zminimalizować straty mogące wyniknąć z tzw. GREXIT-u.

Opuszczenie eurozony może być jednak dla Grecji jedynym ratunkiem – z tym zgadza się również komentator „Financial Times”. Śródziemnomorskie państwo nie jest w stanie samo spłacać coraz większych obciążeń kredytowych wynikających z zalania kraju pożyczkami od Troiki oraz wcześniejszymi zobowiązaniami. Kontrolowane bankructwo i wprowadzenie własnej, słabej waluty, zdaje się – zdaniem coraz szerszego grona ekonomistów – najlepszym rozwiązaniem. Pozwoli również na sprawdzenie w praktyce nowych modeli ekonomicznych, co – choć wydaje się bezduszne – bywa wspominane przez niektórych ekonomistów.

*

Polska jest krajem gorzej rozwiniętym społecznie niż Słowacja, Czechy, Estonia czy Słowenia – wynika z rankingu Social Progress Index. Za nami są z kolei Węgry, Łotwa i Litwa. Na 133 zbadane państwa, obejmujące 99 proc. światowej populacji, nasz kraj znalazł się w nim na 27. miejscu, czyli dokładnie tym samym co rok temu. Wśród problemów eksperci wymieniają ograniczony dostęp do niedrogich mieszkań, problemy z tolerancją wobec imigrantów czy chorobami cywilizacyjnymi. Podobnie jak rok temu w obecnej edycji Social Progress Index najlepiej wypadły kraje Europy, Ameryki Północnej oraz Australii, a najgorzej państwa Afryki Subsaharyjskiej oraz Azji Środkowej i Południowej.

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 327

(15/2015)
14 kwietnia 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj