Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Temat tygodnia > Konfederacja czy Trzecia...

Konfederacja czy Trzecia Droga – kto zdecyduje o przyszłości rządu?

Szanowni Państwo! 

Partie polityczne miały pecha. W sobotę cały świat żył rajdem Jewgienija Prigożyna i jego Grupy Wagnera na Moskwę i pytał, czy w Rosji dochodzi właśnie do zamachu stanu. Tymczasem w Polsce tego samego dnia mieliśmy nadzwyczajne nagromadzenie wydarzeń politycznych – wszystkie główne partie zorganizowały swoje wiece lub konwencje. A większość zapowiadano jako szczególnie ważne, bo właśnie zaczynają się wakacje, chodziło więc o to, by mocno wybrzmiał ostatni przedwakacyjny akord kampanii. 

Rosja odciągnęła więc i uwagę Polaków, jednak nie całkowicie. Najwięcej dostała jej, oczywiście, rywalizacja PiS-u z PO. Po fatalnym czerwcu, pełnym błędów i skandali politycznych, partia Jarosława Kaczyńskiego spotkała się na wiecu w Bogatyni, aby zademonstrować jedność Zjednoczonej Prawicy. Obok Kaczyńskiego na scenie pokazali się zatem choćby Zbigniew Ziobro i Adam Bielan. Z kolei po udanym miesiącu, w którym Koalicja Obywatelska znacznie zyskała w sondażach, Donald Tusk przemawiał na wiecu we Wrocławiu – Platforma Obywatelska chce utrzymać dużą energię społeczną po marszu 4 czerwca. 

Nie mniej emocjonujące są zmagania o tytuł trzeciej siły w polskiej polityce. Zyskująca ostatnio w sondażach Konfederacja zorganizowała w Warszawie „Wielką konwencję programową” na ponad 3 tysiące osób. Skrajna prawica kontynuowała taktykę z ostatnich miesięcy, która polegała na tym, aby przedstawiać się jako „wolnościowcy”, czyli podkreślać postulaty wolnorynkowe. Była więc mowa o prostych i niskich podatkach. Do tego dochodziła emocja antysystemowa, z której korzystał w przeszłości Paweł Kukiz. Była więc mowa o „wywracaniu stolika” PiS-u i PO. 

Z kolei Trzecia Droga, czyli koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, zorganizowała pierwszą wspólną konwencję w Grodzisku Mazowieckim. Trzecia Droga miała ambicje na wynik wyborczy w granicach 20 procent. Jej politycy liczyli na to, że przekonają do siebie część wyborców niezdecydowanych, a także rozczarowanych wyborów PiS-u. Jednak w ostatnich miesiącach poparcie koalicji wyraźnie spadło. O ile miesiąc temu wynosiło ono około 14 procent, teraz jest konsekwentnie poniżej 10 procent. 

W Warszawie spotkała się również Lewica na wydarzeniu poświęconym prawom kobiet. W czasie konwencji występowały wyłącznie polityczki i przekonywały, że lewicowa koalicja najlepiej zadba o potrzeby kobiet. Zwracały się również do osób głosujących na Konfederację, aby przypomnieć, że tak naprawdę nie jest to ugrupowanie wolnościowe, lecz bardzo konserwatywne, a jego przywódcy popierają choćby obecne drakońskie prawo antyaborcyjne. 

Przed jesiennymi wyborami zostajemy zatem z kilkoma ważnymi pytaniami. Po pierwsze, czy Koalicja Obywatelska może wyprzedzić PiS? Po drugie, jak ułoży się sytuacja na opozycji? Jeśli KO zyska, ale Trzecia Droga i Lewica stracą, może to oznaczać, że partie opozycyjne nie będą miały większości. Po trzecie, kto będzie trzecią siłą w polskiej polityce – i czy Konfederacja utrzyma ostatnie zyski, czy może z czasem część wyborców się od niej odwróci. 

W nowym numerze „Kultury Liberalnej” piszemy o kondycji opozycji po marszu 4 czerwca – i zastanawiamy się, kto będzie trzecią siłą w polskiej polityce. 

Tomasz Sawczuk i Karolina Wigura z naszej redakcji rozmawiają o tym, kto jest dzisiaj wolnościowcem w kontekście książki Tomasza Sawczuka „Pragmatyczny liberalizm. Richard Rorty i filozofia demokracji”. Ich rozmowa o filozofii wolności i polskiej polityce jest zapisem spotkania, które miało miejsce w czasie Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin z naszej redakcji pisze o tym, czy jest wciąż miejsce na Trzecią Drogę. Autorka rozmawiała z politykami Polski 2050 oraz PSL-u, którzy przekonują, że w warunkach polaryzacji, dużych emocji i licytacji na postulaty, proponują racjonalne rozwiązania dla edukacji czy zdrowia. Uważają zatem, że trzeba wykazać cierpliwość i mówić do tych wyborców, którzy oczekują od polityków odpowiedzialności i spokoju. Jak jednak zwraca uwagę Skrzydłowska-Kalukin, z ostatnich badań wynika, że takie podejście – nawet jeśli uważać je za sensowne – działa na coraz mniejszą grupę wyborców. W kolejnych tygodniach zobaczymy zatem, na ile cierpliwość popłaca. 

Publikujemy również w formie podcastu rozmowę Tomasza Sawczuka z Adamem Traczykiem, szefem polskiego oddziału More in Common, który prowadził w ostatnim czasie duże badanie opinii publicznej. W tym kontekście rozmówcy robią przegląd polskiej sceny politycznej – patrzą na ważne trendy i przyglądają się perspektywom władzy i opozycji w kolejnych miesiącach

Zapraszamy do lektury! 

Redakcja „Kultury Liberalnej” 

Na kogo warto zagłosować ...

... w najbliższych wyborach do europarlamentu? Żyjemy w dobie baniek medialnych i polaryzacji debaty publicznej. Zbliżające się wybory do parlamentu europejskiego są kluczowe dla przyszłości Polski i Europy, a prowadzona przez przeciwne strony polityczne kampania często odbiega od kluczowych dla wyborców tematów związanych z bezpieczeństwem, infrastrukturą krytyczną, solidarnością społeczną i zmianami klimatycznymi.

Każdy i każda z nas ma prawo do obiektywnych mediów i rzetelnych informacji, pozwalających podjąć odpowiedzialną decyzję wyborczą. Rzeczowe analizy pomagające nam wszystkim decydować o swoich prawach i obowiązkach warto wesprzeć nawet drobną kwotą. Choć nie pobieramy opłat za teksty, nasza praca ma swoją wartość. Nawet 50 złotych miesięcznie pozwala nam stale docierać do nowych osób poszukujących refleksyjnego, niezależnego dziennikarstwa. Wspólnie z naszymi Darczyńcami i Patronami zapewniamy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 755

(26/2023)
27 czerwca 2023

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj