Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Czytając > Polak potrafi! Czyli...

Polak potrafi! Czyli cudze chwalicie, swego nie znacie [KL dzieciom]

Agnieszka Doberschuetz

Pracowity jak Polak. Nowatorski jak Polak. Genialny jak Polak… Raczej nie do takich stereotypów przywykliśmy. O kim zatem może traktować książka o dumnym tytule „Pionierzy, czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków”?

pionierzy_CMYK„Pochodzenie słowa «pionier» łączy się z łacińskim terminem oznaczającym człowieka o wielkich stopach. Taki wielkostopy gość musi robić wielkie kroki. (…) Ale z tego mogą wyniknąć także kłopoty. Bo wielki krok oznacza ryzyko – nie wiadomo, w co się wdepnie i czy się nie przewróci.” („Pionierzy”, str. 5).

Kim jest ponad dwadzieścia osób przedstawionych przez Martę Dzienkiewicz, uznanych za autorów historycznych odkryć i wyczynów?

Książka zaskakuje. Obok nazwisk z reguły znanych (jak np. Jan Heweliusz, Bronisław Malinowski czy Maria Skłodowska-Curie) odnajdujemy całkiem nowe, o których milczą podręczniki szkolne. Kto wie, kim był i czego dokonał Czesław Tański? Albo Stefan Banach czy Jacek Karpiński? Pewnie niewielu dorosłych. Za to bez wątpienia każde dziecko z łatwością zapamięta te postacie za sprawą ciekawego, anegdotycznego przedstawienia ich w książce.

Pionierzy_Rzezak_Karski_1

Sprawdźmy, co wiemy: kim był Jan Heweliusz? Między innymi… browarnikiem! Czy Ernest Malinowski jest bohaterem narodowym? Tak, w Peru! Co spowodowało, że Stefan Drzewiecki skonstruował pierwszą na świecie łódź podwodną? Lenistwo!W pionierskich szeregach nie brakuje kobiet. Każdy wie, czego dokonała Maria Skłodowska-Curie, prawda? Przecież to polska noblistka w dwóch dziedzinach. I jedyna „interdyscyplinarna” laureatka tej prestiżowej nagrody na świecie. Zapewne dużo mniej osób wie, że nie potrafiła gotować, a jej sposób bycia wykraczał poza ogólnie przyjęte normy. Skłodowska uparcie, wbrew ówczesnym obyczajom, nosiła spodnie, a na plaży odważny strój kąpielowy. Na dodatek jako jedna z niewielu kobiet swoich czasów zrobiła prawo jazdy!

W książce znajdziemy też historie innych pań, na przykład wynalazczyni m.in. kremu przeciwsłonecznego i spiralnej szczoteczki do malowania rzęs – Heleny Rubinstein, zwanej „cesarzową piękna”, czy himalaistki Wandy Rutkiewicz. Wiedzieliście, że była elektronikiem z wykształcenia i rajdowcem z pasji?

pionierzy

Niezwykle lekko czyta się te wszystkie anegdotki, ale książka Marty Dzienkiewicz oferuje więcej niż tylko zbiór ciekawostek o mniej lub bardziej znanych Polakach. W chmurkach pomiędzy ilustracjami (o których za chwilę) znajdziemy najważniejsze fakty, a młodsi czytelnicy będą mogli ułatwić sobie lekturę klarownie i prosto zredagowanymi definicjami trudnych pojęć. Tak przedstawiona i „opakowana” wiedza da się lubić i przyswoić bez trudu.

Co więcej ta pozycja wydawnictwa Dwie Siostry jest godna polecenia także z innych względów: bardzo kusząco działa na zmysł wzroku oraz… węchu. Książka pachnie bibliotecznie, naprawdę książkowo. Jak cenna księga, stary dokument albo książka z innej epoki. Ilustracje zaś „nokautują” czytelnika, są powściągliwe w kolorystyce i konsekwentne w stylu. Sprawiają wrażenie drzewo- lub linorytów ubarwionych jednym kolorem. Plątanina kresek, kropek i spiral jest niezwykle jasna w wymowie, dynamiczna, a zarazem prosta. Całości dopełnia znakomita typografia wzbogacająca obrazkową historię danej osoby.

Pionierzy_Rzezak_Karski_3

Marta Dzienkiewicz też jest polską pionierką: stworzyła pozycję dla dzieci i dla dorosłych, która nie tylko bawi, dziwi, lecz także zachęca do nauki, inspiruje i przede wszystkim umacnia wiarę we własne możliwości. Nie jesteśmy gorsi od innych narodów, nie musimy dysponować majątkiem czy wsparciem elit. Nie trzeba pochodzić z tzw. wyższych sfer, by dokonać wielkich rzeczy. „Poczet niesamowicie pracowitych Polaków” oferuje cały wachlarz przykładów z różnych dziedzin – dla każdego coś ciekawego. Autorka już na wstępie motywuje do działania: Jeśli bowiem ktoś „odważy się zaryzykować i mu się uda, wielkim krokiem przejdzie do historii – zyska sławę, podziw i szacunek. A potem ktoś napisze o nim książkę” („Pionierzy”, str. 5).

A potem ktoś inny napisze jej recenzję, zachęci do czytania i działania. Polecam!

Książka:

Marta Dzienkiewicz „Pionierzy, czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków”, Ilustr. Joanna Rzezak, Piotr Karski, Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2013.

...czy możemy prosić Cię o chwilę uwagi? Rzetelne dziennikarstwo wykonywane z pasją potrzebuje dziś wsparcia.

Dzięki pomocy Darczyńców możemy:

  • pracować nad tygodnikiem i codziennymi komentarzami, nie rezygnując z ich jakości,
  • wypełniać misję naszej Fundacji i wprowadzać do debaty publicznej nowe sposoby rozumienia świata,
  • planować naszą pracę w perspektywie kilkudziesięciu miesięcy.

Dlatego prosimy Cię serdecznie:

SKOMENTUJ

Nr 273

(13/2014)
1 kwietnia 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj