Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Komentarz nadzwyczajny > [Afera Cambridge Analytica]...

[Afera Cambridge Analytica] Facebook na Dzikim Zachodzie

Dariusz Jemielniak

Do dziś bardzo trudno ustalić, kto zbiera dane na nasz temat, jak to robi, czy można te dane usunąć, jak to zrobić. To Dziki Zachód, a Facebook z tego korzysta, zacieśniając monopol własnych analiz na nasz temat - mówi profesor Dariusz Jemielniak w rozmowie z "Kulturą Liberalną".

Kultura Liberalna: Dlaczego sprawa Cambridge Analytica budzi takie emocje? Chodzi o nieprawne użycie danych czy potęgę Facebooka?

Samo użycie danych prawdopodobnie było zgodne z umową z użytkownikami, ale zamieszczoną „małym druczkiem”. Facebook całymi latami wykorzystywał to, że ludzie mają niską świadomość tego, jakie dane można na ich temat zebrać, a także jak potężnym narzędziem może być analiza społeczna Big Data. Wiemy skądinąd, że na podstawie samych polubień można dokonywać trafnych predykcji orientacji seksualnej, IQ, zatrudnienia czy pogody ducha. Dodatkowo w sprawie Cambridge Analytica bulwersuje to, że firma wykorzystała aplikację, która miała zbierać dane na potrzeby naukowe, pod pretekstem analizy „cyfrowego życia”. Co więcej, wykorzystała dostęp do profili osób, które nigdy się na żadne wykorzystanie danych na ich temat przez Cambridge Analytica czy twórcę aplikacji nie zgadzały.

Czy Facebook mógł uniknąć tych kontrowersji?

Oczywiście, że mógł i szokujące jest to, że już dawno nie ucywilizował znacznie bardziej dostępu do danych. Do dziś bardzo trudno ustalić, kto zbiera dane na nasz temat, jak to robi, czy można te dane usunąć, jak to zrobić. To Dziki Zachód, a Facebook z tego korzysta, zacieśniając monopol własnych analiz na nasz temat. Użytkownicy i ich dane są cennym zasobem, to tłumaczy opieszałość Facebooka w dochodzeniu do elementarnych standardów przyzwoitości.

Czy sieci społecznościowe da się kontrolować, a Facebook może stracić monopol?

Na razie tej kontroli brak, ale być może fala oburzenia w USA spowoduje, że ten kraj zacznie powoli doganiać UE w zakresie ochrony prywatności. Jeżeli USA i UE jednym głosem zaczną mówić o cywilizowaniu obecnej wolnej amerykanki, są na to pewne szanse. Nie mam złudzeń, że korporacje zrobią coś same z siebie – ale silny nacisk ze strony regulatora w obliczu presji społecznej może choć trochę poprawić sytuację.

Ikona wpisu: Mark Zuckerberg przemawia na tle ściany z napisem „People First”, fot. Maurizio Pesce, Flickr.com, CC BY 2.0.

...czy możemy zatrzymać Cię na chwilę? Skoro jesteś tu z nami, mamy do Ciebie ważną prośbę.

„Kultura Liberalna” jest tygodnikiem wydawanym społecznie, to znaczy istnieje dzięki wsparciu Darczyńców. W każdy wtorek publikujemy pełnowymiarowe wydanie magazynu, wydajemy książki, organizujemy wydarzenia publiczne.

Dajemy głos ludziom rozmaitych profesji i środowisk, którzy mają do powiedzenia coś ważnego i ciekawego - niezależnie od potrzeb reklamodawców i komercyjnych wymogów. Wierzymy w pluralistyczną demokrację i rozmawiamy także z tymi, z którymi się nie zgadzamy. Bez „KL” w naszym kraju byłoby smutniej!

Przed nami kolejne cele. Aby działać stabilnie i zachować pełną niezależność, musimy znacznie poszerzyć grono osób, które wspierają nas bezpośrednimi, comiesięcznymi wpłatami. Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą, abyś dołączył lub dołączyła do grona naszych comiesięcznych Darczyńców. Zajmie to tylko minutę!

SKOMENTUJ

Nr 480

(12/2018)
23 marca 2018

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj