Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

KULTURA LIBERALNA > Festiwale literackie. Komu...

Festiwale literackie. Komu się to opłaca? Spotkanie z Marcinem Hamkało, Aleksandrą Szymańską i Pauliną Wilk

Redakcja „Kultury Liberalnej”

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Poddasze Kultury. Piątek: Literatura”. 17 października (piątek) od godz. 18.00 na Poddaszu Kultury.

Jeśli przyszłoby nam skorzystać z okazji i podsumować 25-lecie istnienia wolnej Polski również pod względem kulturalnym, musielibyśmy przyznać, że ostatnia dekada przyniosła w Polsce wysyp festiwali literackich. W Warszawie od niedawna mamy Big Book Festival, w Trójmieście Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”, we Wrocławiu Festiwal Schulza, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania i Międzynarodowy Festiwal Kryminału, w Krakowie Festiwal Miłosza i Festiwal Conrada. To tylko niektóre z przykładów. Jaką rolę pełnią wspomniane festiwale w polskim życiu kulturalnym? Czy pomagają rozwijać kulejące w Polsce czytelnictwo? Czy trafiają do nowych odbiorców? Jak są i jak powinny być finansowane? Do dyskusji zaprosiliśmy osoby związane z organizacją festiwali literackich w Polsce: Marcina Hamkało, Aleksandrę Szymańską oraz Paulinę Wilk.

PIĄTEK-LITERATURA_festiwale_pazdziernik

Goście:

Marcin Hamkało, menedżer kultury, redaktor, wykładowca, polski poeta i literaturoznawca. Był twórcą i redaktorem naczelnym pierwszego polskiego tygodnika internetowego TIN (2001-2004), redaktorem miesięcznika Odra, wykładał m.in. teorię marki, problematykę cyberkultury i creative writing na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Jagiellońskim (SLA) oraz w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Współautor i dyrektor kreatywny kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych kampanii reklamowych. Wydał tomy poetyckie „limes” (1995), „weiter weiter” (1998) i „nagrałem mu się” (2005). Od 2006 dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

Aleksandra Szymańska, menedżerka kultury, specjalistka w zakresie polityki kulturalnej, producentka wydarzeń. Związana kilka lat z polskim rynkiem fonograficznym (management polskich artystów), potem mediowym (m.in. dyrektor wydawniczy w G+J Gruner + Jahr Polska). Zaangażowana w niezależne projekty kulturalne. W latach 2008 – 2011 odpowiedzialna za strategię i zespół projektu Gdańsk i Metropolia – Europejska Stolica Kultury 2016. Od marca 2011 dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej.

Paulina Wilk, polska dziennikarka, reportażystka i pisarka. W czasie studiów redagowała magazyn „Obserwacje”, od 2000 pracowała w dziale kulturalnym „Super Ekspressu”. W latach 2003-2011 była dziennikarką „Rzeczpospolitej”, publikowała m.in. reportaże i recenzje muzyczne. Od 2012 współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, miesięcznikiem „Kontynenty” i TVP Kultura. Za debiut książkowy „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii”(wyd. 2011) otrzymała w 2012 nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera dla najlepszej książki polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej. Jest zaangażowana w organizację Big Book Festiwal.

Spotkanie poprowadzą:
Justyna Czechowska (Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury)
i Piotr Kieżun („Kultura Liberalna”)

Gdzie:
Poddasze Kultury (redakcja „Kultury Liberalnej”)
ul. Chmielna 15 lok. 9 (wejście od ulicy Chmielnej)

Kiedy:
17 października (piątek), godz. 18:00

WSTĘP WOLNY

Organizatorzy: „Kultura Liberalna”, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

Skoro tu jesteś...

... przez kilkanaście lat strona kulturaliberalna.pl pomysłu Edgara Bąka była dla nas przestrzenią wartościowej debaty. Od 1 września Czytelniczki i Czytelnicy Kultury Liberalnej odnajdą kolejne analizy i opinie na nowej wersji naszej strony, zaprojektowanej przez Piotra Kieżuna - szefa Działu Recenzji Książkowych i autora okładek książek w serii Biblioteka Kultury Liberalnej.

Nowa strona kulturaliberalna.pl to między innymi przejrzyste archiwum, dostępne artykuły, książki i wideopodcasty oraz intuicyjna nawigacja.

Jesteśmy wdzięczni naszym Darczyńcom i Patronom za możliwość rozwoju niezależnego i jakościowego dziennikarstwa. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 50 zł miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami.

SKOMENTUJ

Nr 301

(41/2014)
17 października 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNE



WAŻNE TEMATY:

 

TEMATY TYGODNIA

drukuj