0000398695
close
W walce o demokrację nie robimy sobie przerw! Przekaż 1,5% na Fundację Kultura Liberalna WSPIERAM
close
Kultura Liberalna solidarnie z Ukrainą

PRZEKAŻ
1,5%
PODATKU
close

W walce o demokrację

nie robimy sobie przerw!

Przekaż 1,5% na Fundację
Kultura Liberalna

Przekaż 1,5%
na Fundację Kultura Liberalna
forward
close

KULTURA LIBERALNA > Festiwale literackie. Komu...

Festiwale literackie. Komu się to opłaca? Spotkanie z Marcinem Hamkało, Aleksandrą Szymańską i Pauliną Wilk

Redakcja „Kultury Liberalnej”

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Poddasze Kultury. Piątek: Literatura”. 17 października (piątek) od godz. 18.00 na Poddaszu Kultury.

Jeśli przyszłoby nam skorzystać z okazji i podsumować 25-lecie istnienia wolnej Polski również pod względem kulturalnym, musielibyśmy przyznać, że ostatnia dekada przyniosła w Polsce wysyp festiwali literackich. W Warszawie od niedawna mamy Big Book Festival, w Trójmieście Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”, we Wrocławiu Festiwal Schulza, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania i Międzynarodowy Festiwal Kryminału, w Krakowie Festiwal Miłosza i Festiwal Conrada. To tylko niektóre z przykładów. Jaką rolę pełnią wspomniane festiwale w polskim życiu kulturalnym? Czy pomagają rozwijać kulejące w Polsce czytelnictwo? Czy trafiają do nowych odbiorców? Jak są i jak powinny być finansowane? Do dyskusji zaprosiliśmy osoby związane z organizacją festiwali literackich w Polsce: Marcina Hamkało, Aleksandrę Szymańską oraz Paulinę Wilk.

PIĄTEK-LITERATURA_festiwale_pazdziernik

Goście:

Marcin Hamkało, menedżer kultury, redaktor, wykładowca, polski poeta i literaturoznawca. Był twórcą i redaktorem naczelnym pierwszego polskiego tygodnika internetowego TIN (2001-2004), redaktorem miesięcznika Odra, wykładał m.in. teorię marki, problematykę cyberkultury i creative writing na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Jagiellońskim (SLA) oraz w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Współautor i dyrektor kreatywny kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych kampanii reklamowych. Wydał tomy poetyckie „limes” (1995), „weiter weiter” (1998) i „nagrałem mu się” (2005). Od 2006 dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

Aleksandra Szymańska, menedżerka kultury, specjalistka w zakresie polityki kulturalnej, producentka wydarzeń. Związana kilka lat z polskim rynkiem fonograficznym (management polskich artystów), potem mediowym (m.in. dyrektor wydawniczy w G+J Gruner + Jahr Polska). Zaangażowana w niezależne projekty kulturalne. W latach 2008 – 2011 odpowiedzialna za strategię i zespół projektu Gdańsk i Metropolia – Europejska Stolica Kultury 2016. Od marca 2011 dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej.

Paulina Wilk, polska dziennikarka, reportażystka i pisarka. W czasie studiów redagowała magazyn „Obserwacje”, od 2000 pracowała w dziale kulturalnym „Super Ekspressu”. W latach 2003-2011 była dziennikarką „Rzeczpospolitej”, publikowała m.in. reportaże i recenzje muzyczne. Od 2012 współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, miesięcznikiem „Kontynenty” i TVP Kultura. Za debiut książkowy „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii”(wyd. 2011) otrzymała w 2012 nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera dla najlepszej książki polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej. Jest zaangażowana w organizację Big Book Festiwal.

Spotkanie poprowadzą:
Justyna Czechowska (Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury)
i Piotr Kieżun („Kultura Liberalna”)

Gdzie:
Poddasze Kultury (redakcja „Kultury Liberalnej”)
ul. Chmielna 15 lok. 9 (wejście od ulicy Chmielnej)

Kiedy:
17 października (piątek), godz. 18:00

WSTĘP WOLNY

Organizatorzy: „Kultura Liberalna”, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 301

(41/2014)
17 października 2014

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

KOMENTARZE

PODOBNEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj