Z centrum widać najwięcej
  

KULTURA LIBERALNA > Felietony > [Przegląd prasy] Brytyjskie...

[Przegląd prasy] Brytyjskie wybory, niemieckie odszkodowania

Marcin Dobrowolski

O brytyjskich wyborach parlamentarnych zaplanowanych na 7 maja oraz o zaskakujących słowach prezydenta Niemiec, Joachima Gaucka, który rozważa wypłatę rekompensaty dla Grecji.

Rządy liberałów i konserwatystów są dobre dla kraju – obwieścił „Financial Times” na kilka dni przed zaplanowanymi na 7 maja wyborami parlamentarnymi. Według londyńskiej gazety, sprawny gabinet doprowadził do wzrostu gospodarczego kraju i utrzymania 2 mln miejsc pracy. Dziennik przypomina, że po przeprowadzonych pięć lat temu wyborach powszechne były obawy o kondycję brytyjskiej gospodarki, z których żadna nie okazała się słuszna. „FT” podkreśla w komentarzu redakcyjnym, że – mimo owocnych pięciu lat poprzednich rządów – po wyborach parlamentarnych nowe władze w Londynie staną przed kilkoma ważnymi problemami. „Rząd będzie musiał wspierać przedsiębiorczość i tworzenie nowych miejsc pracy […]. Brytyjska luka produkcyjna musi być zmniejszona przez długoterminowe inwestycje w infrastrukturę, edukację i sektor mieszkaniowy”.

W gazecie podkreślono również konieczność pozostania Wielkiej Brytanii we wspólnocie europejskiej. Nadszedł czas na konstruktywne zaangażowanie i utrzymanie pozycji silnego członka Unii, mimo pozostawania poza grupą wspólnej waluty – taki ton pobrzmiewa w tekście.

*

Dzięki kryzysowi bogaci stają się jeszcze bogatsi – doniósł „Guardian”. W sumie tysiąc najbogatszych rodzin ma fortuny o łącznej wartości 547 mld funtów, co przekracza zsumowany majątek 40 proc. najbiedniejszych gospodarstw. W roku 2009 aktywa najbogatszych warte były 258 mld funtów. Największy przyrost ich wartości nastąpił w ciągu ostatniego roku, tymczasem rodziny najbiedniejsze wzrost przychodów notują na minimalnym poziomie i to od niedawna. Na liście najbogatszych mieszkańców Zjednoczonego Królestwa przeważają cudzoziemcy; tylko pięć spośród największych fortun jest w rękach osób urodzonych w Wielkiej Brytanii. Pod koniec kwietnia Reuters podał, że Partia Konserwatywna premiera Davida Camerona zmienia strategię wyborczą na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii; sondaże wykazały, że wyborców nie przekonuje oparcie kampanii torysów na kwestiach gospodarczych. Ponadto, ponieważ nie wzrosły realne zarobki, Brytyjczycy nie czują poprawy sytuacji gospodarczej.

*

Szokiem dla wielu komentatorów okazał się wywiad udzielony przez Joachima Gaucka dziennikowi „Sueddeutsche Zeitung”. Prezydent Niemiec dopuścił w nim bowiem możliwość rozmowy na temat odszkodowań, których coraz głośniej domaga się grecki rząd. „Nie żyjemy tylko dniem dzisiejszym, lecz jesteśmy też potomkami tych, którzy podczas II wojny światowej pozostawili po sobie w Europie, między innymi w Grecji, ślady spustoszenia, o których zawstydzająco długo niewiele wiedzieliśmy” – powiedział prezydent.

Na początku kwietnia w greckim parlamencie wiceminister finansów tego kraju Dimitris Mardas wymienił kwotę 278,7 mld euro. Greckie roszczenia obejmują zarówno odszkodowania dla rodzin osób zamordowanych przez nazistów w czasie wojny, jak i spłatę przymusowej pożyczki udzielonej przez Grecję w 1942 r. niemieckim władzom okupacyjnym. W Atenach przedstawiciele rządu niższego szczebla grozili też konfiskatą majątku instytucji niemieckich w Grecji.

Rząd niemiecki utrzymuje natomiast, że sprawa roszczeń została zamknięta umową z 1960 r., po której wypłacono Grecji ponad 115 mln marek.

*

Rząd Szwecji chce rozpocząć inwestycje wspierające wzrost – poinformował dziennik „Dagens Nyheter”. Od dwóch dekad obowiązuje w tym kraju reguła nadwyżki budżetowej w wysokości 1 proc., która teraz miałaby zostać przeznaczona na inwestycje. Rząd uzasadnia swoją propozycję tym, że znikła potrzeba celu nadwyżki, ponieważ dług publiczny spadł do około 40 proc. PKB z około 70 proc., kiedy wprowadzano regułę. Realizacja tego celu dzisiaj wymagałaby podwyżki podatków i cięcia wydatków o około 75 mld koron (9 mld USD).

Skoro tu jesteś...

...mamy do Ciebie małą prośbę. Żyjemy w dobie poważnych zagrożeń dla pluralizmu polskich mediów. W Kulturze Liberalnej jesteśmy przekonani, że każdy zasługuje na bezpłatny dostęp do najwyższej jakości dziennikarstwa

Każdy i każda z nas ma prawo do dobrych mediów. Warto na nie wydać nawet drobną kwotę. Nawet jeśli przeznaczysz na naszą działalność 10 złotych miesięcznie, to jeśli podobnie zrobią inni, wspólnie zapewnimy działanie portalowi, który broni wolności, praworządności i różnorodności.

Prosimy Cię, abyś tworzył lub tworzyła Kulturę Liberalną z nami. Dołącz do grona naszych Darczyńców!

SKOMENTUJ

Nr 330

(18/2015)
5 maja 2015

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z TEGO NUMERU

PRZECZYTAJ INNE Z DZIAŁU

KOMENTARZEWAŻNE TEMATY:

TEMATY TYGODNIA

drukuj